Resultat Slg.14 Aug 2019
Klass A/B

1 BEKKEN, Monica 24,5 24 Par 69
2 STEIN, Inger 16,6 16 +4 73
3 NYSTRÖM, Torsten 25,0 18 +6 75
4 BEKKEN, Arnold 24,4 23 +10 79
5 KATTILAVAARA, Nils 22,6 16 +13 82
6 HOAS, Lars-Ove 22,6 16 +13 82
7 EHRENSVÄRD, Fredrik 22,6 21 +22 91

Klass C/D

1 MUNTHE, Birgitta 33,8 33 +4 73
2 KLINTH, Sylve 32,2 30 +8 77
3 BERGSHEM, Berndt 33,2 31 +12 81
4 CLAESSON, Sven-Inge 26,2 24 +14 83
5 STEIN, Claes-Åke 26,8 25 +16 85
6 SJÖQUIST, Margaretha 36,0 35 +17 86

Nio hål

1 OLSSON, Ingemar 29,1 22 +5 40
2 NILSSON, Nils 30,5 23 +6 41
3 LINDVALL, Ola 31,7 24 +8 43
4 HOLMBERG, Marianne 33,0 32 +8 43
5 NILSSON, Kajsa 29,3 29 +9 44
6 KJÄLLMAN, Inger 36,0 35 +13 48
7 NILSSON, Karin 36,0 35 +14 49
8 ERIKSSON, Gösta 36,0 28 +15 50
9 SELLIN, Nils Åke 36,0 28 +18 53

Resultat Scramble 7 Aug.

1) Monica Bekken, Birgitta Munthe, Fredrik Ehrensvärd, Leif Axelsson. 54.
2) Jan-Erik Wessman, Jan Trunehag, Kajsa Nilsson 55.
3) Bo Jacobson, Bertil Stengård, Anders Tingström 57.
4) Torsten Nyström, Nils Kattilavaara, Ola Lindvall, Sylve Klinth. 57
5) Göran Johansson, Elisabet Lindström, Arnold Bekken. 57.
6) Lasse Hoas, Jan Nilsson, Margaretha Sjöquist. 57.
7) Ragnhild Wessman, Kerstin Bergström, Tommy Bergström. 58
8) Lars-Åke Holmgren, Hans-Erik Tägt, Jan-Erik Pettersson. 58.
9) Adam Lagerstedt, Nisse Nilsson, Gun Stengård. 60.
Nio Hål 1) Ingemar Olsson, Marianne Holmberg, Karin Nilsson 33.
2) Inger Kjällman, Nils-Åke Sellin, Barbro Lindvall 35.

 

Resultat PB 31 Juli
Klass A/B

1 BERGSTRÖM, Tommy 22,0 15 -2p 34
2 WESSMAN, Ragnhild 22,0 21 -3p 33
3 BEKKEN, Monica 24,5 24 -4p 32
4 HOAS, Lars-Ove 22,6 16 -5p 31
5 GRÄNSMARK, Lisbeth 20,4 20 -7p 29
6 STEIN, Inger 17,4 17 -8p 28
7 WESSMAN, Jan-Erik 24,1 17 -8p 28
8 AXELSSON, Leif 25,0 18 -8p 28
9 HANELL, Harry 13,2 11 -11p 25

Klass C/D

1 MÅRDBRINK, Britt-Mari 30,1 29 -3p 33
2 BERGSTRÖM, Kerstin 27,9 27 -6p 30
3 JAKOBSSON, Lisa 30,6 30 -7p 29
4 TRUNEHAG, Jan 26,6 25 -12p 24
5 HANELL, Birgitta 26,3 26 -12p 24
6 STEIN, Claes-Åke 26,7 25 -13p 23
7 SJÖQUIST, Margaretha 36,0 35 -13p 23
8 LINDVALL, Ola 31,7 24 -14p 22
9 LINDSTRÖM, Elisabet 36,0 35 -14p 22

Klass 9 Hål

1 NYSTRÖM, Torsten 24,9 18 Par 18
2 HOLMBERG, Marianne 33,0 32 -7p 11
3 KJÄLLMAN, Inger 36,0 35 -10p 8
4 NILSSON, Karin 36,0 35 -10p 8
5 SELLIN, Nils Åke 36,0 28 -11p 7
6 OLSSON, Ingemar 29,1 22 -12p 6

Resultat Slg. 24 juli
Klass A/B

1 GRÖNSTRÖM, Peter 16,5 15 +1 70
2 WESSMAN, Ragnhild 22,0 21 +2 71
3 AXELSSON, Leif 25,0 18 +4 73
4 STEIN, Inger 17,9 17 +5 74
5 HANELL, Harry 13,0 11 +6 75
6 WESSMAN, Jan-Erik 24,0 17 +6 75
7 BERGSTRÖM, Tommy 21,9 15 +7 76
8 GRÄNSMARK, Lisbeth 20,3 20 +7 76
9 HOLMGREN, Lars-Åke 25,0 23 +8 77
10 STENGÅRD, Bertil 23,2 16 +9 78
11 NYSTRÖM, Torsten 24,8 18 +9 78
12 HOAS, Lars-Ove 22,5 15 +10 79
13 JACOBSON, Bo 20,2 18 +12 81
14 BEKKEN, Monica 24,4 24 +14 83
15 PETTERSSON, Sören 18,4 17 +15 84
16 MATSSON, Solveig 24,5 24 +16 85

Klass C/D

1 TINGSTRÖM, Anders 29,4 28 +2 71
2 MÅRDBRINK, Britt-Mari 30,1 29 +4 73
3 STEIN, Claes-Åke 26,5 25 +6 75
4 PETTERSSON, Margareta 29,5 29 +6 75
5 TÄGT, Hans-Erik 35,0 33 +6 75
6 BERGSTRÖM, Kerstin 27,8 27 +9 78
7 NILSSON, Kajsa 29,1 28 +12 81
8 NILSSON, Nils 30,3 23 +17 86
9 LINDVALL, Ola 31,6 24 +20 89
10 SJÖQUIST, Margaretha 35,9 35 +22 91
11 LINDSTRÖM, Elisabet 36,0 35 +23 92
12 STENGÅRD, Gun 31,5 31 +27 96

Resultat 17 Juli 2019 Scramble
Veteraner Scramble 17 juli 2019

1) Birgitta Munthe, Bo Jacobson, Claes-Åke Stein 73.
2) Margareta Pettersson, Lars-Åke Holmgren, Bo Darvelid 73.
3) Britt-Mari Mårdbrink, Lisa Jakobsson, Göran Johansson 74.
4) Margaretha Sjöquist,, Harry Hanell, Gösta Eriksson 76.
5) Lisbeth Gränsmark, Elisabeth Lindström, Leif Axelsson 77.
6) Birgitta Hanell, Irene Darvelid, Anders Tingström 77.
7) Kerstin Bergström, Jan Trunehag, Tommy Bergström 78.
8) Solveig Matsson, Hans-Erik Tägt, Lars-Erik Benneck 78.
9) Monica Bekken, Inger Stein, Kent Fagerberg 79.
10) Birgitta Gustavsson, Sören Pettersson, Torsten Nyström 79.
Nio Hål. 1) Inger Kjällman, Ola Lindvall 46.
2) Marianne Holmberg, Dagny Jacobsson, Karin Nilsson 49.

 

Resultat 10 juli 2019 Slg.

1 HANELL, Harry 15,6 14 Par 69
2 STEIN, Inger 17,6 17 +2 71
3 BEKKEN, Monica 24,2 23 +3 72
4 BENNECK, Lars-Erik 20,9 19 +4 73
5 STENGÅRD, Bertil 23,1 16 +5 74
6 JOHANSSON, Göran 19,6 18 +5 74
7 WESSMAN, Jan-Erik 23,8 22 +5 74
8 PETTERSSON, Jan-Erik 18,6 17 +6 75
9 NYSTRÖM, Torsten 24,7 17 +7 76
10 JACOBSON, Bo 20,4 19 +8 77
11 BERGSTRÖM, Tommy 21,8 15 +10 79
12 GRÄNSMARK, Lisbeth 20,0 19 +12 81
13 MUNTHE, Birgitta 33,5 33 +12 81
14 AXELSSON, Leif 24,9 23 +13 82
15 DARVELID, Irene 20,3 20 +14 83
16 WESSMAN, Ragnhild 21,7 21 +15 84

Klass C/D

1 TINGSTRÖM, Anders 29,2 27 +2 71
2 BERGSTRÖM, Kerstin 27,7 27 +7 76
13 STEIN, Claes-Åke 26,1 24 +8 77
14 TRUNEHAG, Jan 26,5 25 +8 77
15 MÅRDBRINK, Britt-Mari 30,0 29 +9 78
 16 TÄGT, Hans-Erik 34,9 33 +9 78
18 HANELL, Birgitta 26,2 25 +11 80
19 DARVELID, Bo 28,6 27 +11 80
21 MUNTHE, Birgitta 33,5 33 +12 81
25 STENGÅRD, Gun 31,4 31 +17 86
26 LINDSTRÖM, Elisabet 36,0 35 +18 87
27 SJÖQUIST, Margaretha 35,8 35 +24 93
28 ERIKSSON, Gösta 36,0 28 +31 100

9 Hål

1 HOLMBERG, Marianne 32,9 32 +6 40
2 JACOBSSON, Dagny 36,0 35 +7 41
3 SELLIN, Nils Åke 36,0 28 +12 46
4 KJÄLLMAN, Inger 36,0 35 +13 47
5 BERGSHEM, Berndt 33,1 31 +17 51
6 NILSSON, Karin 36,0 35 +17 51

 

Resultat 3 juli 2019 PB

Klass A/B

1 HANELL, Harry 15,6 14 -1p 35
2 STEIN, Inger 17,6 17 -2p 34
3 NYSTRÖM, Torsten 24,6 17 -5p 31
4 BEKKEN, Monica 24,1 23 -5p 31
5 PETTERSSON, Jan-Erik 18,4 17 -7p 29
6 BERGSTRÖM, Tommy 21,7 15 -9p 27
7 JOHANSSON, Göran 19,4 18 -9p 27
8 BENNECK, Lars-Erik 20,8 19 -10p 26
9 PETTERSSON, Sören 18,3 16 -12p 24
10 DARVELID, Irene 20,1 19 -13p 23
11 GRÄNSMARK, Lisbeth 19,7 19 -17p 19

Klass C/D

1 GUSTAFSSON, Birgitta 32,3 32 -4p 32
2 STEIN, Claes-Åke 26,0 24 -9p 27
3 TRUNEHAG, Jan 26,4 25 -9p 27
4 DARVELID, Bo 28,5 27 -9p 27
5 MUNTHE, Birgitta 33,4 33 -9p 27
6 TÄGT, Hans-Erik 34,8 33 -11p 25
7 PETTERSSON, Margareta 29,3 29 -12p 24
8 BERGSHEM, Berndt 33,0 31 -16p 20
9 SJÖQUIST, Margaretha 35,7 35 -19p 17
10 LINDSTRÖM, Elisabet 36,0 35 -24p 12

Klass 9 Hål

1 JACOBSON, Bo 20,3 18 -2p 16
2 JACOBSSON, Dagny 36,0 35 -5p 13
3 AXELSSON, Leif 24,8 23 -7p 11

Vår/Höstserien 3 19 juni 2019

Klass A/B

 

1 HANELL, Harry 15,6 14 +1 70
2 HOLMGREN, Lars-Åke 25,0 23 +3 72
3 JOHANSSON, Göran 19,3 17 +5 74
4 BERGSTRÖM, Tommy 21,6 15 +6 75
5 JACOBSON, Bo 20,0 18 +6 75
6 STENGÅRD, Bertil 24,1 17 +7 76
7 BEKKEN, Monica 23,9 23 +7 76
8 STEIN, Inger 17,5 17 +8 77
9 HOAS, Lars-Ove 22,4 21 +8 77
10 NIXARFVE, Tommy 21,3 19 +13 82
11 LAGERSTEDT, Adam 17,4 16 +16 85
12 SVEDBERG, Lena 16,5 16 +17 86

DARVELID, Irene                                                                                   20,0       19        +15        84

Vår Höst 3 19 juni 2019
Klass C/D

1 STEIN, Claes-Åke 25,8 24 +7 76
2 BERGSTRÖM, Kerstin 27,6 27 +7 76
3 MÅRDBRINK, Britt-Mari 29,8 29 +7 76
4 TRUNEHAG, Jan 26,2 24 +9 78
5 NILSSON, Nils 30,1 22 +11 80
6 NILSSON, Kajsa 28,8 28 +11 80
7 KLINTH, Sylve 32,1 30 +11 80
8 JACOBSSON, Lisa 31,4 31 +13 82
9 STENGÅRD, Gun 31,2 30 +15 84
10 SJÖQUIST, Margaretha 35,6 35 +19 88
11 ÖLUND, Lennart 29,1 22 +21 90
12 LINDVALL, Ola 31,5 30 +23 92
13 CLAESSON, Sven-Inge 26,1 24 +25 94
14 LINDSTRÖM, Elisabet 36,0 35 +33 102

VårHöst 3 19 juni 2019
Klass 9 Hål

1 OLSSON, Ingemar 29,1 22 +4 38
2 JACOBSSON, Dagny 36,0 35 +8 42
3 HOLMBERG, Marianne 32,9 32 +11 45
4 NILSSON, Karin 36,0 35 +12 46
5 KJÄLLMAN, Inger 36,0 35 +13 47
6 SELLIN, Nils Åke 36,0 28 +21 55

 

 

VårHöst 2 22/5 2019
Klass A/B

1 HANELL, Harry 15,6 14 +1 70
2 NYSTRÖM, Torsten 24,6 17 +2 71
3 BERGSTRÖM, tommy 21,6 15 +3 72
4 STEIN, Inger 17,2 16 +4 73
5 STENGÅRD, Bertil 23,9 17 +4 73
6 DARVELID, Irene 19,7 19 +4 73
7 Bo Jacobson 20,0 18 +5 74
8 AXELSSON, Leif 24,8 18 +6 75
9 WESSMAN, Ragnhild 20,6 20 +7 76
10 JACOBSSON, Sune 14,2 12 +8 77
11 PETTERSSON, Jan-Erik 18,7 17 +9 78
12 WESSMAN, Jan-Erik 23,4 22 +9 78
13 BEKKEN, Monica 23,8 23 +10 79
14 HOLMGREN, Lars-Åke 25,0 23 +10 79
15 PETTERSSON, Sören 18,1 16 +14 83
16 EHRENSVÄRD, Fredrik 22,6 21 +14 83
17 HOAS, Lars-Ove 22,4 21 +23 92

Klass C/D

1 DARVELID, Bo 28,4 27 +5 74
2 TINGSTRÖM, Anders 29,4 28 +7 76
3 STEIN, Claes-Åke 25,6 24 +8 77
4 BERGSTRÖM, Kerstin 27,5 27 +9 78
5 GOTVIK, Solgerd 28,0 19 +10 79
6 PETTERSSON, Margareta 30,5 30 +10 79
7 LINDVALL, Ola 31,4 30 +11 80
8 KLINTH, Sylve 32,1 30 +14 83
9 MÅRDBRINK, Britt-Mari 29,7 29 +17 86
10 TRUNEHAG, Jan 26,0 24 +19 88
11 STENGÅRD, Gun 31,2 30 +22 91
12 OLSSON, Gert 29,4 28 +25 94
13 LINDSTRÖM, Elisabet 36,0 35 +37 106
14 ERIKSSON, Gösta 36,0 28 +41 110

Klass 9 Hål

1 SVENSSON, Leif 28,0 21 +6 40
2 OLSSON, Ingemar 28,9 21 +7 41
3 KJÄLLMAN, Inger 36,0 35 +9 43
4 SELLIN, Nils Åke 36,0 28 +13 47

 

VårHöst 1 24/4 2019

 

Klass A/B
Placering HCP Förnamn Efternamn SHCP Till par Total
1 16,9 Inger Stein 16 +6 75
2 14,2 Sune Jacobsson 12 +7 SHCP 76
3 19,8 Bo Jacobson 18 +7 SHCP 76
4 20,1 Lisbeth Gränsmark 19 +7 SHCP 76
5 24,5 Torsten Nyström 17 +8 SHCP 77
6 19,6 Irene Darvelid 19 +8 77
7 23,1 Jan-Erik Wessman 21 +9 SHCP 78
8 23,9 Bertil Stengård 17 +10 SHCP 79
9 20,4 Ragnhild Wessman 20 +10 SHCP 79
10 22,4 Nils Kattilavaara 21 +11 SHCP 80
11 22,6 Solveig Matsson 22 +13 SHCP 82
12 25,0 Lars-Åke Holmgren 23 +15 84
13 16,9 Adam Lagerstedt 15 +17 SHCP 86
14 23,8 Monica Bekken 23 +17 SHCP 86
15 24,8 Leif Axelsson 23 +19 88
16 18,0 Sören Pettersson 16 +21 90
Klass C/D
Placering HCP Förnamn Efternamn SHCP Till par Total
1 29,6 Britt-Mari Mårdbrink 29 +7 76
2 30,4 Margareta Pettersson 30 +9 78
3 32,5 Göte Johansson 31 +10 79
4 25,6 Claes-Åke Stein 24 +11 80
5 27,8 Solgerd Gotvik 27 +13 82
6 28,9 Anders Tingström 27 +14 83
7 28,3 Bo Darvelid 26 +17 86
8 33,1 Birgitta Munthe 32 +20 SHCP 89
9 35,6 Margaretha Sjöquist 35 +20 89
10 36,0 Gösta Eriksson 28 +28 97
Klass 9 hål
HCP Förnamn Efternamn SHCP Till par Total
1 32,1 Sylve Klinth 24 Par 34
2 30,1 Nils Nilsson 22 +3 37
3 28,8 Ingemar Olsson 21 +6 40
4 28,7 Kajsa Nilsson 28 +8 SHCP 42
5 31,1 Gun Stengård 30 +8 42
6 36,0 Nils Åke Sellin 28 +10 SHCP 44
7 32,8 Marianne Holmberg 32 +10 44
8 36,0 Inger Kjällman 35 +13 47
9 36,0 Dagny Jacobsson 35 +15 49
10 36,0 Karin Nilsson 35 +21 55

Klass A/B 17 aprill 2019

1 NYSTRÖM, Torsten 24,5 17 +3 72
2 BERGSTRÖM, Tommy 21,6 15 +4 73
3 GRÄNSMARK, Lisbeth 20,1 19 +4 73
4 STEIN, Inger 16,7 16 +6 75
5 JACOBSSON, Sune 14,1 12 +7 76
6 ANDERSSON, Jörgen 15,1 13 +8 77
7 STENGÅRD, Bertil 23,8 17 +8 77
8 JACOBSON, Bo 19,7 18 +9 78
9 MATSSON, Solveig 22,4 22 +9 78
10 WESSMAN, Ragnhild 20,2 19 +10 79
11 AXELSSON, Leif 24,7 23 +10 79
12 WESSMAN, Jan-Erik 22,9 16 +13 82
13 HOAS, Lars-Ove 22,2 20 +13 82
14 BEKKEN, Monica 23,7 23 +14 83
15 EHRENSVÄRD, Fredrik 22,4 21 +22 91

Klass C/D 17 april 2019

1 MUNTHE, Birgitta 32,9 32 +11 80
2 DARVELID, Bo 28,1 26 +12 81
3 STEIN, Claes-Åke 25,4 24 +14 83
4 SJÖQUIST, Margaretha 35,5 35 +18 87
5 PETTERSSON, Margareta 30,2 29 +23 92
6 KLINTH, Sylve 32,0 30 +23 92
7 JOHANSSON, Göte 32,4 31 +25 94
8 ERIKSSON, Gösta 36,0 28 +26 95
9 LINDSTRÖM, Elisabet 36,0 35 +26 95

Klass 9 Hål 17 april 2019

1 NILSSON, Nils 30,1 22 +1 35
2 DARVELID, Irene 19,4 19 +5 39
3 OLSSON, Ingemar 28,7 21 +5 39
4 NILSSON, Kajsa 28,6 28 +5 39
5 HOLMBERG, Marianne 32,7 32 +6 40
6 KATTILAVAARA, Nils 22,2 15 +9 43
7 STENGÅRD, Gun 31,0 30 +9 43
8 SELLIN, Nils Åke 36,0 28 +13 47
9 KJÄLLMAN, Inger 36,0 35 +13 47
10 NILSSON, Karin 36,0 35 +22 56

Klass A/B 3 april 2019

1 BERGSTRÖM, Tommy 21,6 15 A/B klass +11 80
2 STEIN, Inger 16,6 16 A/B klass +11 80
3 JACOBSON, Bo 19,7 18 A/B klass +11 80
4 JACOBSSON, Sune 14,1 12 A/B klass +15 84
5 AXELSSON, Leif 24,7 23 A/B klass +15 84
6 GRÄNSMARK, Lisbeth 20,1 19 A/B klass +16 85
7 HOAS, Lars-Ove 22,1 20 A/B klass +16 85
8 HOLMGREN, Lars-Åke 25,0 23 A/B klass +17 86
9 BEKKEN, Monica 23,7 23 A/B klass +17 86
10 ENDRELL, Magnus 21,7 20 A/B klass +25 94

Klass C/D

1 PETTERSSON, Margareta 30,2 29 C/D klass +10 79
2 STEIN, Claes-Åke 25,3 18 C/D klass +14 83
3 TINGSTRÖM, Anders 28,6 27 C/D klass +17 86
4 MUNTHE, Birgitta 32,9 32 C/D klass +19 88
5 LINDSTRÖM, Elisabet 36,0 35 C/D klass +23 92

 

1 OLSSON, Ingemar 28,7 21 nio +3 37
2 NILSSON, Kajsa 28,5 28 nio +6 40
3 HOLMBERG, Marianne 32,6 32 nio +6 40
4 NILSSON, Nils 30,0 22 nio +9 43
5 NILSSON, Karin 36,0 35 nio +20 54

 

Gotska GK Veteraner Slg. 24 Okt.
1 Torsten Nyström 82
2 Alf Gustafsson 83
3 Bertil Stengård 86
4 Lisbeth Gränsmark 98

. Upptäcker någon fel vill ja ha reda på detta innan prisutdelningen.

Tingis

Höstserie 2018
1+2+3+4 Klass A/B Höst 1 Höst 2 Höst 3 Höst 4 totalt Summa
Sl. Sl. Sl. Sl. 1,2,3,4 3 bästa
1 Bertil Stengård 70 100 75 70 315 215 Röd
2 Lisbeth Gränsmark 75 85 70 72 302 217
3 Leif Axelsson 73 100 78 70 321 221 Röd
4 Torsten Nyström 71 75 100 76 322 222 Röd
5 Monica Bekken 75 100 81 67 323 223
6 Jan-Erik Wessman 79 100 79 67 325 225
7 Bo Jacobsson 76 83 77 73 309 226
8 Ragnhild Wessman 76 100 81 78 335 235
9 Kåge Nygren 77 100 80 79 336 236
10 Jan-Erik Trunehag 85 100 79 81 345 245
11 Tommy Bergström 75 100 100 80 355 255 Röd
12 Sören Bylund 86 100 85 87 358 258
13 Lars-Åke Holmgren 78 100 100 80 358 258
14 Lars-Erik Benneck 81 100 82 100 363 263
15 Göran Johansson 72 91 100 100 363 263
16 Nils Kattilavaara 89 100 102 75 366 266
17 Sören Pettersson 77 93 100 100 370 270
18 Inger Stein 73 100 100 100 373 273
19 Harry Hanell 100 100 100 76 376 276
20 Lasse Hoas 100 100 100 81 381 281
21 Ove Hammarberg 84 100 100 100 384 284 Röd
Klass C/D
1 Birgitta Gustafsson 74 100 75 73 322 222
2 Margareta Pettersson 84 85 71 73 313 228
3 Anders Tingström 84 84 79 73 320 236
4 Hans-Erik Tägt 78 100 84 77 339 239
5 Alf Gustafsson 86 90 80 74 330 240 Röd
6 Nils Nilsson 80 100 85 78 343 243 Röd
7 Gert Olsson 100 100 77 70 347 247
8 Sylve Klinth 71 100 83 100 354 254
9 Britt-Mari Mårdbrink 71 100 84 100 355 255
10 Birgitta Munthe 83 100 92 88 363 263
11 Anders Brodin 85 100 100 79 364 264 Röd
12 Kalle Norberg 84 95 89 91 359 264 Röd
13 Bo Darvelid 77 100 100 100 377 277
14 Ola Lindvall 100 100 78 100 378 278
15 Hans Gränsmark 100 100 82 100 382 282
16 Kajsa Nilsson 82 100 100 100 382 282
17 kerstin Bergström 83 100 100 100 383 283
18 Margatretha Sjöquist 100 100 92 91 383 283
19 Karl-Gerhard Pettersson 100 100 84 100 384 284
20 Solgerd Gotvik 85 100 100 100 385 285
21 Elisabet Lindström 88 100 100 100 388 288
22 Claes-Åke Stein 93 100 100 100 393 293
Klass 9 hål
1 Marianne Holmberg 35 50 41 38 164 114
2 Ingemar Olsson 36 50 38 43 167 117 Röd
3 Gösta Nilsson 50 50 32 40 172 122 Röd
4 Karin Nilsson 41 50 50 44 185 135
5 Gun Stengård 38 50 50 50 188 138
6 Inger Kjällman 46 48 47 48 189 141
7 Nils-Åke Sellin 49 54 47 50 200 150
Gotska veteraner Höstserie 4
17 oktober 2018
Klass A/B
Sl. Poäng
1 Jan-Erik Wessman 67 38
2 Monica Bekken 67 39
3 Bertil Stengård 70 35 Röd
4 Leif Axelsson 70 35 Röd
5 Lisbeth Gränsmark 72 34
6 Bo Jacobsson 73 32
7 Nils Kattiilavaara 75 32
8 Harry Hanell 76 31
9 Torsten Nyström 76 31
10 Ragnhild Wessman 78 28
11 Kåge Nygren 79 27
12 Tommy Bergström 80 27
13 Lar-Åke Holmgren 80 26
14 Jan-Erik Trunehag 81 22
15 Lasse Hoas 81 23
16 Sören Bylund 87 23
Klass C/D
1 Gert Olsson 70 37
2 Anders Tingström 73 33
3 Birgitta Gustafsson 73 35
4 Margareta Pettersson 73 33
5 Alf Gustafsson 74 26 Röd
6 Hans-Erik Tägt 77 31
7 Nils Nilsson 78 29 Röd
8 Anders Brodin 79 28
9 Birgitta Munthe 88 20
10 Kalle Norberg 91 19 Röd
11 Margaretha Sjöquist 91 20
Klass 9 hål
1 Marianne Holmberg 38 15
2 Gösta Nilsson 40 13 Röd
3 Ingemar Olsson 43 10 Röd
4 Karin Nilsson 44 8
5 Inger Kjällman 48 7
6 Nils-Åke Sellin 50 6

 

10 oktober 2018
Höstserie 3
Klass A/B
Sl. Poäng
1 Lisbeth Gränsmark 70 35
2 Bertil Stengård 75 32 Röd
3 Bo Jacobsson 77 29
4 Leif Axelsson 78 28 Röd
5 Jan-Erik Wessman 79 30
6 Jan-Erik Trunehag 79 28
7 Kåge Nygren 80 29
8 Ragnhild Wessman 81 26
9 Monica Bekken 81 24
10 Lars-Erik Benneck 82 25
11 Sören Bylund 85 24
12 Nils Kattiilavaara 102 19
Klass C/D
1 Margareta Pettersson 71 36
2 Birgitta Gustafsson 75 31
3 Gert Olsson 77 31
4 Ola Lindvall 78 30
5 Anders Tingström 79 29
6 Alf Gustafsson 80 26 Röd
7 Hans Gränsmark 82 24
8 Sylve Klinth 83 25
9 Britt-Mari Mårdbrink 84 23
10 Hans-Erik Tägt 84 24
11 Karl-Gerhard Pettersson 84 22
12 Nils Nilsson 85 22 Röd
13 Kalle Norberg 89 18 Röd
14 Birgitta Munthe 92 18
15 Margaretha Sjöquist 92 18
Klass 9 hål
1 Gösta Nilsson 32 20
2 Ingemar Olsson 38 14 Röd
3 Marianne Holmberg 41 13
4 Inger Kjällman 47 8
5 Nils-Åke Sellin 47 8
26-sep-18
Höstserie 2
Klass A/B
Sl. Poäng
1 Torsten Nyström 75 31 Röd
2 Bo Jacobsson 83 23
3 Lisbeth Gränsmark 85 21
4 Göran Johansson 91 19
5 Sören Pettersson 93 14
Bertil Stengård 46 10 Röd Utgick efter 9 hål
Klass C/D
1 Anders Tingström 84 26
2 Margareta Pettersson 85 29
3 Alf Gustafsson 90 18 Röd
4 Kalle Norberg 95 16 Röd
Klass 9 hål
1 Inger Kjällman 48 7
2 Nils-Åke Sellin 54 5

 

Gotska veteraner
19-sep-18
Höstserie1
Klass A/B
Sl. Poäng
1 Bertil Stengård 70 35 Röd
2 Torsten Nyström 71 34 Röd
3 Göran Johansson 72 33
4 Inger Stein 73 32
5 Leif Axelsson 73 32 Röd
6 Tommy Bergström 75 27 Röd
7 Lisbeth Gränsmark 75 30
8 Monica Bekken 75 32
9 Bo Jacobsson 76 29
10 Ragnhild Wessman 76 29
11 Kåge Nygren 77 30
12 Sören Pettersson 77 30
13 Lars-Åke Holmgren 78 28
14 Jan-Erik Wessman 79 26
15 Lars-Erik Benneck 81 25
16 Ove Hammarberg 84 23 Röd
17 Jan-Erik Trunehag 85 24
18 Sören Bylund 86 20
19 Nils Kattilavaara 89 20
Klass C/D
1 Britt-Mari Mårdbrink 71 34
2 Sylve Klinth 71 34
3 Birgitta Gustafsson 74 33
4 Bo Darvelid 77 29
5 Hans-Erik Tägt 78 30
6 Nils Nilsson 80 26 Röd
7 Kajsa Nilsson 82 24
8 kerstin Bergström 83 28
9 Birgitta Munthe 83 27
10 Anders Tingström 84 21
11 Kalle Norberg 84 24 Röd
12 Margareta Pettersson 84 24
13 Solgerd Gotvik 85 20
14 Anders Brodin 85 22 Röd
15 Alf Gustafsson 86 23 Röd
16 Elisabet Lindström 88 22
17 Claes-Åke Stein 93 20
Klass 9 hål
1 Marianne Holmberg 35 17
2 Ingemar Olsson 36 16 Röd
3 Gun Stengård 38 15
4 Karin Nilsson 41 13
5 Inger Kjällman 46 9
6 Nils-Åke Sellin 49 6

Resultat Veteranmästare 2018 5 sep.
Veteranmästare damer Inger Stein, herrar Harry Hanell

1 HANELL, Harry 15,0 15 A/B klass +2 71
2 STEIN, Inger 15,9 16 A/B klass +3 72
3 DARVELID, Irene 19,4 20 A/B klass +3 72
4 JOHANSSON, Göran 19,5 19 A/B klass +4 73
5 WESSMAN, Ragnhild 19,7 20 A/B klass +5 74
6 STENGÅRD, Bertil 24,4 18 A/B klass +7 76
7 NYSTRÖM, Torsten 24,1 18 A/B klass +7 76
8 WESSMAN, Jan-Erik 23,1 23 A/B klass +7 76
9 HAMMARBERG, Ove 24,4 18 A/B klass +8 77
10 GRÄNSMARK, Lisbeth 19,2 20 A/B klass +8 77
11 ANDERSSON, Jörgen 13,0 13 A/B klass +9 78
12 BEKKEN, Monica 24,7 25 A/B klass +9 78
13 NYGREN, Kåge 17,2 17 A/B klass +11 80
14 BERGSTRÖM, Tommy 21,2 21 A/B klass +11 80
15 OLSSON, Rolf 23,0 17 A/B klass +12 81
16 JACOBSON, Bo 18,8 18 A/B klass +13 82
17 HOLMGREN, Lars-Åke 24,7 24 A/B klass +14 83
18 STEIN, Claes-Åke 24,9 25 A/B klass +14 83
19 KATTILAVAARA, Nils 21,8 21 A/B klass +15 84
20 BYLUND, Sören 17,0 17 A/B klass +16 85
21 HOAS, Lars-Ove 20,9 20 A/B klass +21 90
1 DARVELID, Bo 28,0 28 C/Dklass +3 72
2 GUSTAFSSON, Birgitta 27,2 28 C/Dklass +4 73
3 HANELL, Birgitta 25,9 26 C/Dklass +6 75
4 MUNTHE, Birgitta 30,5 31 C/Dklass +7 76
5 BERGSTRÖM, Kerstin 27,3 28 C/Dklass +8 77
6 LINDVALL, Ola 34,2 34 C/Dklass +8 77
7 PETTERSSON, Margareta 29,9 30 C/Dklass +9 78
8 BRODIN, Anders 30,8 24 C/Dklass +11 80
9 OLSSON, Gert 29,8 29 C/Dklass +11 80
10 GUSTAFSSON, Alf 30,5 24 C/Dklass +14 83
11 PETTERSSON, Karl-Gerhard 34,2 28 C/Dklass +14 83
12 NILSSON, Nils 29,6 23 C/Dklass +15 84
13 NILSSON, Kajsa 28,3 29 C/Dklass +15 84
14 MÅRDBRINK, Britt-Mari 29,3 30 C/Dklass +15 84
15 TÄGT, Hans-Erik 32,2 32 C/Dklass +15 84
16 NILSSON, Gösta 27,8 27 C/Dklass +16 85
17 LINDSTRÖM, Elisabet 36,0 37 C/Dklass +20 89
18 SVENSSON, Leif 27,9 22 C/Dklass +21 90
19 SJÖQUIST, Margaretha 35,2 36 C/Dklass +21 90
1 OLSSON, Ingemar 27,6 21 9 hål klass +4 38
2 HOLMBERG, Marianne 32,4 33 9 hål klass +6 40
3 JACOBSSON, Dagny 36,0 37 9 hål klass +11 45
4 ERIKSSON, Gösta 36,0 29 9 hål klass +12 46
5 STENGÅRD, Gun 30,9 31 9 hål klass +12 46
6 KJÄLLMAN, Inger 36,0 37 9 hål klass +13 47
7 SELLIN, Nils Åke 36,0 29 9 hål klass +18 52
8 NILSSON, Karin 36,0 37 9 hål klass +19 53

Resultat P.B 29 aug.2018

Klass A/B
1 Lisbeth Gränsmark 35
2 Sune Jacobsson 33
3 Leif Axelsson 33
4 Ragnhild Wessman 32
5 Bertil Stengård 30
6 Inger Stein 29
7 Jan-Erik Wessman 29
8 Kåge Nygren 28
9 Monica Bekken 28
10 Torsten Nyström 27
11 Tommy Bergström 27
12 Nils Kattilavaara 27
13 Bo Jacobson 26
14 Claes-Åke Stein 24
15 Ove Hammarberg 20
16 Lars-Åke Holmgren 16
Klass C/D
1 Anders Brodin 31
2 Krerstin Bergström 30
3 Alf Gustafsson 27
4 Birgitta Gustafsson 27
5 Gösta Nilsson 25
6 Anders Tingström 25
7 Margaretha Olsson 23
8 Britt-Mari Mårdbrink 22
9 Leif Svensson 21
10 Karl-Gerhald Pettersson 21
11 Sylve Klinth 21
12 Margaretha Sjöquist 20
13 Birgitta Munthe 19
14 Kajsa Nilsson 18
15 Elisabet Lindström 15
16 Gösta Eriksson 9
Klass 9 Hål
1 Ola Lindvall 15
2 Bo Johansson 12
3 Ingemar Olsson 12
4 Nils Nilsson 12
5 Karin Nilsson 11
6 Dagny Jacobsson 9
7 Nils-Åke Sellin 9
8 Inger Kjällman 9
9 Inger Kjällman 7

Resultat P.B. 22 aug. 2018

Klass A/B
1 Christina Ekström 33
2 Irene Darvelid 32
3 Jan-Erik Wessman 32
4 Rolf Olsson 31
5 Leif Axelsson 30
6 Torsten Nyström 28
7 Bo Jacobson 27
8 Ove Hammarlund 27
9 Ragnhild Wessman 27
10 Lisbeth Gränsmark 27
11 Lasse Hoas 27
12 Lennart Torndahl 26
13 Lars-Åke Holmgren 25
14 Tommy Bergström 24
15 Inger Stein 23
16 Sören Bylund 22
17 Bertil Stengård 22
18 Monica Bekken 16
Klsaa C/D
1 Sylve Klinth 30
2 Gösta Nilsson 28
3 Birgitta Gustafsson 27
4 Bo Darvelid 27
5 Ola Lindvall 27
6 Nils Nilsson 26
7 Hans-Erik Tägt 26
8 Britt-Mari Mårdbrink 25
9 Birgitta Munthe 25
10 Berndt Bergshem 24
11 Kerstin Bergström 24
12 Margaretha Sjöqust 18
13 K-G Pettersson 17
14 Mars Sohlberg 16
15 Kajsa Nilsson 15
Klass 9 Hål
1 Ingemar Olsson 14
2 Solgerd Gotvik 13
3 Marianne Holmberg 12
4 Karin Nilsson 11
5 Dagny Jacobsson 11
6 Nils-Åke Sellin 9
7 Inger Kjällman 9

 

Veteraner Scramble Slg. 8 aug.
 1) Jan-Erik Wessman, Leif Axelsson, Torsten Nyström 74. 
 2) Kerstin Bergström, Jan Trunehag, Tommy Bergström. 76.
 3) Lasse Hoas, Sören Bylund, Berndt Berghem. 80.
 4) Bo Jacobson, Nils Nilsson, Gösta Eriksson 80.
 5) Ragnhild Wessman, Anders Tingström, Hasse Tägt. 85. 
 Nio hål. 1) Sören Pettersson, Ingemar Olsson, Ola Lindvall. 39.
 2) Margareta Pettersson, Inger Kjällman, Nils-Åke Sellin. 44.

PB.3 Klubbor+Putter 1 Aug. 2018

Klass A/B
1 Jan-Erik Wessman 37
2 Ragnhild Wessman 32
3 Lisbeth Gränsmark 31
4 Leif Axelsson 30
5 Lars-Erik Benneck 29
6 Tommy Bergström 28
7 Bo Jacobson 27
8 Arnold Bekken 26
9 Jan-Erik Trunehag 24
Klass C/D
1 Krerstin Bergström 27
2 Elisabet Lindström 23
3 Margaretha Sjöquist 21
4 Gösta Eriksson 17
Klass 9 Hål
1 Sören Pettersson 16
2 Margateta Pettersson 16
3 Inger Stein 14
4 Torsten Nyström 14
5 Gösta Nilsson 13
6 Inger Kjällman 13
7 Ingemar Olsson
8 Ola Lindvall 11
9 Nils-Åke Sellin
10 Claes-Åke Stein 8

Resultat PB. 25 juli 2018

Klass A/B
1 Jan Trunehag 38
2 Torsten Nyström 34
3 Lasse Hoas 34
4 Tommy Bergström 33
5 Kent Fagerberg 31
Klass C/D
1 Birgitta Gustafsson 34
2 Berndt Bergshem 32
3 Anders Tingström 28
4 Margaretha Sjöquist 27
5 Kerstin Bergström 26
Klass 9 Hål
1 Inger Stein 16
2 Nils Nilsson 16
3 Ingemar Olsson 15
4 Claes-Åke Stein 14
5 Gösta Nilsson 12
6 Inger Kjällman 10
7 Nils-Åke Sellin 4

Resultat Slg. 18 Juli 2018
Torsten Nyström 69 slag 36 Poäng
Tommy Bergström 70 slag 36 Poäng

Klass B Slag Poäng
1 Torsten Nyström 68 36
2 Tommy Bergström 70 37
3 Peter Grönström 76 29
4 Kent Fagerberg 78 28
5 Arnold Bekken 78 27
6 Leif Axelsson 84 22
5 Lasse Hoas 34p
Klass C
1 Berndt Bergshem 67 38
2 Birgitta Munthe 74 32
3 Anders Tingström 76 31
4 Kerstin Bergström 80 27
5 Elisabet Lindström 80 27
Klass 9 hål
1 Bo Johansson 29 23
2 Ingemar Olsson 31 19
3 Leif Svensson 32 20
4 Gösta Nilsson 33 19
5 Nils Nilsson 33 19
6 Ragnhild Wessman 35 18
7 Jan-Erik Wessman 37 16
8 Inger Kjällman 40 12
9 Nils-Åke Sellin 48 6

Resultat PB 11 Juli 2018

Klass A/B
1 Peter Grönström 38
2 Göran Johansson 37
3 Inger Stein 36
4 Monica Bekken 35
5 Torsten Nyström 34
6 Lisbeth Gränsmark 34
7 Sören Pettersson 32
8 Nils Kattilavaara 32
9 Tommy Bergström 31
10 Margateta Pettersson 31
11 Jan-Erik Wessman 30
12 Arnold Bekken 30
13 Sören Bylund 28
14 Irene Darvelid 28
Klass C/D
1 Nils Nilsson 40
2 Kalle Norberg 40
3 Anders Tingström 39
4 Kerstin Bergström 36
5 Bo Darvelid 36
6 Birgitta Hanell 33
7 Birgitta Gustafsson 29
8 Birgitta Munthe 29
9 Anders Brodin 25
10 Gösta Eriksson 24
11 Margaretha Sjöquist 24
Klass 9 Hål
1 Ola Lindvall 19
2 Bo Johansson 18
3 Marianne Holmberg 18
4 Ingemar Olsson 17
5 Leif Svensson 17
6 Dagny Jacobsson 14
7 Karin Nilsson 12
8 Nils-Åke Sellin 10
9 Inger Kjällman 7

Resultat veterangolf 2018-07-04

A/B-klassen

  1. Inger Stein 68 slag
  2. Ragnhild Wessman 69
  3. Solveig Matsson 69
  4. Leif Axelsson 70
  5. Nils Kattilavaara 70
  6. Monica Bekken 70
  7. Tommy Bergström 71
  8. Arnold Bekken 71
  9. Peter Grönström 72
  10. Claes-Åke Stein 73
  11. Torsten Nyström 74
  12. Irene Darvelid 75
  13. Jan-Erik Wessman 75
  14. Göran Johansson 76
  15. Lasse Hoas 81
  16. Sören Pettersson 82

C-klassen

  1. Lars-Åke Holmgren 66 slag
  2. Nisse Nilsson 69
  3. Anders Tingström 69
  4. Kajsa Nilsson 69
  5. Kerstin Bergström 71
  6. Margareta Pettersson 71
  7. Margaretha Sjöquist 71
  8. Anders Brodin 73
  9. Birgitta Munthe 74
  10. Britt-Mari Mårdbrink 76
  11. Jerry Eriksson 77
  12. Kalle Norberg 77
  13. Alf Gustafsson 80
  14. Elisabet Lindström 82
  15. Gösta Eriksson 88

9 hål

  1. Ingemar Olsson 35
  2. Marianne Holmberg 37
  3. Karin Nilsson 38
  4. Leif Svensson 40
  5. Dagny Jacobsson 40
  6. Berndt Bergshem 43
Spontangolf på Gotska Gk den 27 juni 2018
Klass B
1 Inger Stein 39p
2 Peter Grönström 38p
3 Arnold Bekken 38p
4 Monica Bekken 35p
5 Lasse Hoas 34p
6 Claes-Åke Stein 32p
7 Torsten Nyström 31p
8 Tommy Bergström 31p
9 Nils kattilavaara 28p
10 Alf Andersson 25p
11 Sören Bylund 23p
Klass C
1 Birgitta Munthe 43p
2 Jerry Eriksson 34p
3 Kajsa Nilsson 33p
4 Britt-Mari Mårdbrink 31p
5 Nils Nilsson 31p
6 Margaretha Sjöquist 31p
7 kerstin Bergström 29p
8 Anders Tingström 25p
9 Elisabet Lindström 23p
Klass 9 hål
1 Ingemar Olsson 21p
2 Bernt Bergshem 18p
3 Marianne Holmberg 18p
4 Ola Lindvall 15p
5 Nils-Åke Sellin 14p
6 Inger Kjällman 14p
7 Dagny Jacobsson 13p
8 Karin Nilsson 12p
9 Gösta Nilsson 10p

Resultat 20 Juni 2018
Schramble

1) Jan-Erik Wessman, Jerry Eriksson, Jan Trunehag. 69.
2) Kalle Norberg, Bo Darvelid, Inger Stein. 70.
3) Nils Kattilavaara, Kerstin Bergström, Tommy Bergström. 71
3) Claes-Åke Stein, Irene Darvelid, Anders Tingström. 71.
4) Birgitta Munthe, Atnold Bekken, Margareta Pettersson, L-E Benneck. 73.
4) Harry Hanell, Lars-Erik Holmgren, Elisabet Lindström. 73.
5) Ragnhild Wessman, Monica Bekken, Alf Gustafsson. 75.
9 Hål 1) Torsten Nyström, Dagny Jacobsson 40.
2) Karin Nilsson, Marianne Holmberg 46.

 

Resultat 13 Juni 2018 PB

Klass A/B
1 Lisbeth Gränsmark 37
2 Inger Stein 36
3 Arnold Bekken 36
4 Lasse Hoas 34
5 Bo Jacobson 32
6 Jan-Erik Wessman 32
7 Monica Bekken 32
8 Torsten Nyström 31
9 Leif Axelsson 30
10 Ragnhild Wessman 30
11 Nils Kattilavaara 30
12 Sören Pettersson 27
Klass C/D
1 Britt-Mari Mårdbrink 42
2 Birgitta Munthe 38
3 Claes-Åke Stein 37
4 Lars-Åke Holmgren 35
5 Margateta Pettersson 35
6 Kajsa Nilsson 33
7 Jerry Eriksson 32
8 Jan Trunehag 32
9 Anders Tingström 32
10 Berndt Bergshem 31
11 Kalle Norberg 29
12 Alf Gustafsson 28
13 Margaretha Sjöquist 27
14 Elisabet Lindström 27
15 Anders Brodin 26
Klass 9 Hål
1 Gösta Nilsson 18
2 Marianne Holmberg 17
3 Bo Johansson 15
4 Leif Svensson 12
5 Dagny Jacobsson 12