Tävlingsresultat.

 

Resultat den 13 sep.

Klass A/B

1

Adam Lagerstedt

71

2

Arnold Bekken

72

3

Jan-Erik Wessman

72

4

Ragnhild Wessman

78

5

Lars-Ã…ke Holmgren

78

6

Anders Tingström

78

7

Monica Bekken

80

8

Lars Hoas

81

Klass C/D

1

Anders Brodin

76

2

Kerstin Bergström

78

3

Gösta Nilsson

78

4

Sylve Klinth

78

5

Gert Olsson

79

6

Ingemar Olsson

81

7

Kjell Andersson

83

8

Margaretha Sjöquist

84

9

Ulrika Andersson

86

10

Leif Svensson

94

Klass 9 hål

1

Eva Palmgren

39

2

Marianne Holmberg

41

3

Ola Lindvall

42

4

Agneta Olsson

42

5

Inger Kjällman

42

6

Karin Nilsson

43

7

Dagny Jacobsson

44

8

Nils-Ã…ke Sellin

44

Resultat den 6 sep.

Veteranmästare 2017 Britt-Mari Mårdbrink och Sören Pettersson
Stort Grattis!

Klass A/B

1

Sören Pettersson

71

2

Ragnhild Wessman

72

3

Jan-Erik Wessman

72

4

Monica Bekken

74

5

Inger Stein

77

6

Rolf Olsson

78

7

Jan Trunehag

78

8

Anders Tingström

78

9

Björn Pettersson

79

10

Leif Axelsson

79

11

Bertil Stengård

80

12

Bo Jacobson

80

13

Lars-Åke Holmgren

80

14

Arnold Bekken

80

15

Anders Larsson

81

16

Lars Hoas

81

17

Tage Ansén

85

Klass C/D

1

Britt-Mari Mårdbrink

70

2

Anders Brodin

72

3

Margareta Pettersson

75

4

Gert Olsson

76

5

Kajsa Nilsson

80

6

Nils Nilsson

81

7

Gun Stengård

82

8

Alf Gustafsson

84

9

Kalle Norberg

84

10

ClaesÅke Stein

84

11

Ingemar Olsson

85

12

Birgitta Lindgren

85

13

Birgitta Munthe

85

14

Leif Svensson

86

15

Berndt Bergshem

92

16

Elisabet Lindström

94

17

Gösta Eriksson

95

Klass 9 hål

1

Marianne Holmberg

34

2

Inger Kjällman

37

3

Olof Olsson

40

4

Nils-Åke Sellin

43

5

Dagny Jacobsson

44

6

Karin Nilsson

48

Resultat den 30 aug. Slg-

Klass A/B

1

Inger Stein

67

2

Börn Orleifson

68

3

Monica Bekken

72

4

Torsten Nyström

73

5

Jan Trunehag

75

6

Jan-Erik Wessman

76

7

Anders Tingström

76

8

Bo Jacobson

78

9

Tommy Bergström

80

10

Arnold Bekken

DNF

Klass C/D

1

Lars Holm

69

2

Alf Gustafsson

70

3

Birgitta Munthe

71

4

Birgitta Gustafsson

74

5

Sylve Klinth

74

6

Gert Olsson

75

7

Leif Svensson

76

8

Kalle Norberg

76

9

Kerstin Bergström

77

10

Claes-Åke Stein

77

11

Margaretha Sjöquist

78

12

Gun Stengård

80

13

Gösta Nilsson

82

14

Elisabet Lindström

82

15

Sven-Inge Claesson

86

9 hål

1

Nils Åke Sellin

33

2

Marianne Holmberg

34

3

Dagny Jacobsson

34

4

Rolf Olsson

35

5

Anders Brodin

37

6

Berndt Bergshem

37

7

Birgitta Lindgren

38

8

Inger Kjällman

38

9

Olof Olsson

39

10

Ola Lindvall

42

11

Karin Nilsson

48

Resultat den 23 aug. Pb.

Klass A/B

1

Jörgen Andersson

39

2

Anders Tingström

36

3

Bo Jacobson

35

4

Inger Stein

33

5

Jan Trunehag

33

6

Lars-Erik Benneck

30

7

Bertil Stengård

29

8

Leif Axelsson

29

9

Göran Johansson

27

10

Lars-Åke Holmgren

26

11

Lars Hoas

22

Klass C/D

1

Berndt Bergshem

41

2

Birgitta Munthe

36

3

Gert Olsson

35

4

Lars Holm

33

5

Anders Brodin

26

6

Sylve Klinth

26

7

Claes-Åke Stein

25

8

Elisabet Lindström

24

9

Gun Stengård

22

10

Sven-Inge Claesson

21

11

Gösta Eriksson

16

9 hål

1

Torsten Nyström

17

2

Dagny Jacobsson

17

3

Olof Olsson

16

4

Inger Kjällman

15

5

Gösta Nilsson

14

6

Nils-Åke Sellin

14

7

Eva Palmgren

12

8

Karin Nilsson

8

Resultat den 16 aug. Slg.

Klass AB

1

Göran Johansson

69

2

Jan Erik Wessman

70

3

Tommy Bergström

71

4

Arnold Bekken

73

5

Bo Johansson

74

6

Lars-Åke Holmgren

74

7

Torsten Nystöm

77

8

Monica Bekken

79

9

Ragnhild Wessman

83

Klass CD

1

Anders Tingström

67

2

Leif Svensson

70

3

Alf Gustafsson

72

4

Kalle Norberg

72

5

Margaretha Sjöquist

72

6

Nils Nilsson

73

7

Kajsa Nilsson

75

8

Ola Lindvall

76

9 hål

1

Gösta Nilsson

40

2

Marianne Holmberg

40

3

Eva Palmgren

42

4

Dagny Jacobsson

43

5

Karin Nilsson

45

Resultat 9 aug. Slg.

Klass A/B

1

Sören Pettersson

68

2

Arnold Bekken

69

3

Inger Stein

70

4

Lennart Torndahl

71

5

Jan-Erik Wessman

73

6

Monica Bekken

74

7

Ragnhild Wessman

75

8

Tommy Bergström

77

9

Leif Axelsson

81

10

Bertil Stengård

82

11

Jan Trunehag

84

Klass C/D

1

Anders Tingström

71

2

Kerstin Bergström

71

3

Britt-Mari Mårdbrink

72

4

Alf Gustafsson

75

5

Birgitta Gustafsson

76

6

Leif Svensson

77

7

Claes-Åke Stein

78

8

Kajsa Nilsson

79

9

Margaretha Sjöquist

79

10

Birgitta Lindgren

80

11

Ola Lindvall

81

12

Sven-Inge Claesson

89

13

Gösta Eriksson

89

14

Berndt Bergshem

91

15

Sylve Klinth

91

Klass 9 hål

1

Nils Nilsson

33

2

Eva Palmgren

36

3

Olof Olsson

38

4

Marianne Holmberg

38

5

Anders Brodin

42

6

Gösta Nilsson

44

7

Karin Nilsson

44

8

Dagny Jacobsson

47

 

Resultat 2 Aug. 3 klubbor + putter

Klass A/B

1

Arnold Bekken

31

2

Sören Pettersson

29

3

Göran Johansson

29

4

Torsten Nyström

29

5

Jan Trunehag

28

6

Bo Jacobson

27

7

Monica Bekken

27

8

Lars-Erik Benneck

26

9

Leif Axelsson

26

10

Tommy Bergström

22

Klass C/D

1

Kalle Norberg

34

2

Margatetha Sjöquist

34

3

Berndt Bergshem

31

4

Kerstin Bergström

30

5

Kajsa Nilsson

29

6

Leif Svensson

27

7

Margareta Pettersson

26

8

Ola Lindvall

25

9

Gösta Eriksson

25

10

Sven-Inge Claesson

24

11

Birgitta Lindgren

23

12

Alf Gustafsson

20

13

Birgitte Goldammer Olsson

15

9 hål

1

Ingemar Olsson

17

2

Ragnhild Wessman

16

3

Olof Olsson

16

4

Britt-Mari Mårdbrink

15

5

Marianne Holmberg

15

6

Jan-Erik Wessman

12

7

Karin Nilsson

10

Resultat 26 juli Slg.

Klass A/B

1

Leif Karlsson

68

2

Ragnhild Wessman

68

3

Monica Bekken

70

4

Inger Stein

71

5

Tommy Bergström

72

6

Jan.Erik Wessman

72

7

Arnold Bekken

76

8

Fredrik Ehrensvärd

77

9

Leif Axelsson

78

10

Lars-Åke Holmgren

79

11

Jan Trunehag

85

Klass C/D

1

Kajsa Nilsson

68

2

Britt-Mari Mårdbrink

69

3

Alf Gustafsson

70

4

Margareta Pettersson

70

5

Birgitta Munthe

71

6

Ulla Öster

73

7

Birgitta Lindgren

73

8

Birgitta Hanell

74

9

Kerstin Bergström

77

10

Leif Svensson

78

11

Anders Tingström

78

12

Ola Lindvall

78

13

Margatetha Sjöquist

78

14

Claes-Åke Stein

79

15

Kalle Norberg

79

16

Anders Brodin

79

17

Lars Holm

83

18

Birgitta Gustafsson

83

19

Gösta Eriksson

84

20

Sven-Inge Claesson

89

Klass 9 Hål

1

Marianne Holmberg

33

2

Ingemar Olsson

34

3

Erik Jonsson

37

4

Karin Nilsson

42

5

Maj-Gun Jonsson

49

 

Resultat 19 juli Seven UP

Inger Stein HIO på hål 2 Grattis!

Klass A/B

1

Inger Stein

23

2

Leif Axelsson

22

3

Lars-Erik Benneck

20

4

Jan.Erik Wessman

19

5

Monica Bekken

19

6

Jan Trunehag

19

7

Lars-Åke Holmgren

18

8

Anders Tingström

18

9

Lars Hoas

17

10

Ragnhild Wessman

17

11

Harry Hanell

16

12

Göran Johansson

16

13

Bo Jacobson

16

14

Tommy Bergström

16

Klass C/D

1

Berndt Bergshem

23

2

Claes-Åke Stein

21

3

Alf Gustafsson

19

4

Lars Holm

19

5

Kerstin Bergström

19

6

Kalle Norberg

19

7

Britt-Mari Mårdbrink

19

8

Birgitta Munthe

19

9

Ola Lindvall

18

10

Kajsa Nilsson

18

11

Gösta Eriksson

18

12

Margatetha Sjöquist

18

13

Olof Olsson

17

14

Leif Svensson

16

15

Birgitte Goldammer Olsson

15

16

Ola Mehlqvist

13

9 hål

1

Leif Karlsson

12

2

Ingemar Olsson

12

3

Arnold Bekken

10

4

Anders Brodin

10

5

Erik Jonsson

9

6

Dagny Jacobsson

9

7

Torsten Nyström

8

8

Karin Nilsson

8

9

Agneta Olsson

8

10

Maj-Gun Jonsson

6

Resultat 12 Juli Slg.

Klass A/B

1

Björn Orleifson

69

2

Inger Stein

70

3

Jan.Erik Wessman

70

4

Ragnhild Wessman

72

5

Tommy Bergström

73

6

Sören Pettersson

75

7

Göran Johansson

75

8

Bo Jacobson

76

9

Lars Hoas

76

10

Fredrik Ehrensvärd

79

11

Torsten Nyström

79

12

Jan Trunehag

83

13

Monica Bekken

84

14

Kurt Lindström

85

15

Adam Lagerstedt

88

Klass C/D

1

Ola Lindvall

69

2

Claes-Åke Stein

70

3

Margareta Pettersson

71

4

Leif Svensson

73

5

Lars Holm

73

6

Gösta Eriksson

80

7

Nils Nilsson

81

8

Kerstin Bergström

81

9

Anders Brodin

81

10

Anders Tingström

82

11

Birgitta Munthe

82

12

Ingemar Olsson

83

13

Kalle Norberg

83

14

Birgitta Gustafsson

84

15

Margatetha Sjöquist

84

16

Olof Olsson

85

17

Gert Olsson

87

Klass 9 hål

1

Leif Karlsson

37

2

Marianne Holmberg

37

3

Dagny Jacobsson

39

4

Erik Jonsson

42

5

Birgitta Lindgren

42

6

Maj-Gun Jonsson

43

Resultat 5 juli Slg. Sudden

Klass A/B

1

Jan.Erik Wessman

41

2

Inger Stein

46

3

Bo Jacobson

46

4

Sören Pettersson

47

5

Göran Johansson

47

6

Kurt Lindström

49

7

Tommy Bergström

51

8

Monica Bekken

51

9

Jan Trunehag

52

10

Harry Hanell

57

11

Lars-Åke Holmberg

65

Klass C/D

1

Britt-Mari Mårdbrink

41

2

Gun Stengård

43

3

Margareta Pettersson

45

4

Birgitta Hanell

46

5

Kerstin Bergström

46

6

Kalle Norberg

47

7

Claes-Åke Stein

48

8

Anders Brodin

48

9

Margatetha Sjöquist

49

10

Birgitta Munthe

50

11

Gösta Eriksson

50

12

Sven-Inge Claesson

51

13

Alf Gustafsson

53

14

Olof Olsson

54

15

Ola Lindvall

60

Nio hål

1

Dagny Jacobsson

19

2

Ingemar Olsson

21

3

Kajsa Nilsson

22

4

Marianne Holmberg

23

5

Arnold Bekken

24

6

Leif Svensson

25

7

Agneta Olsson

29

Resultat 28 juni PB

Klass A/B

1

Kurt Lindström

37

2

Tommy Bergström

36

3

Göran Johansson

31

4

Arnold Bekken

30

5

Lars-Erik Benneck

30

6

Adam Lagerstedt

29

7

Lars-Åke Holmberg

29

8

Bertil Stengård

29

9

Monica Bekken

27

10

Ola Mehlqvist

24

11

Leif Axelsson

24

12

Sven-Inge Claesson

24

Klass C/D

1

Kalle Norberg

40

2

Alf Gustafsson

35

3

Kerstin Bergström

34

4

Kajsa Nilsson

34

5

Birgitta Munthe

34

6

Gun Stengård

30

7

Olof Olsson

29

8

Gösta Eriksson

29

9

Anders Tingström

27

10

Ola Lindvall

22

11

Margatetha Sjöquist

19

9 hål

1

Marianne Holmberg

18

2

Nils Nilsson

17

3

Leif Svensson

16

4

Anders Brodin

16

5

Ingemar Olsson

15

6

Erik Jonsson

14

7

Karin Nilsson

13

8

Agneta Olsson

12

9

Maj-Gun Jonsson

9

Resultat 21 juni Slg.

Klass A/B

1

Inger Stein

61

2

Ragnhild Wessman

63

3

Göran Johansson

66

4

Lasse Hoas

71

5

Jan-Erik Wessman

72

6

Bo Jacobson

73

7

Jan Trunehag

73

8

Harry Hanell

77

9

Monica Bekken

77

10

Leif Axelsson

79

11

Sören Pettersson

83

12

Göran Ternéus

83

13

Lars-Åke Holmgren

84

14

Fredrik Ehrensvärd

90

Klass C/D

1

Margareta Pettersson

68

2

Britt-Mari Bårdbrink

68

3

Kajsa Nilsson

69

4

Claes-Åke Stein

70

5

Birgitta Hanell

73

6

Alf Gustafsson

77

7

Sylve Klinth

78

8

Anders Brodin

78

9

Margaretha Sjöquist

82

10

Kalle Norberg

85

11

Sven-Inge Claesson

87

Klass 9 Hål

1

Ingemar Olsson

32

2

Arnold Bekken

35

3

Birgitta Lindgren

35

4

Marianne Holmberg

35

5

Erik Jonsson

37

6

Olof Olsson

37

7

Karin Nilsson

37

8

Agneta Olsson

39

9

Leif Karlsson

41

10

Maj-Gun Jonsson

44

Resultat 14 juni Slg.

Klass A/B
 1) Harry Hanell 75.
 2) Kurt Lindström 75.
 3) Jan Trunehag 79.
 4) Sören Pettersson 80.
 5) Fredrik Ehrensvärd 74.
 Klass C/D
 1) Göran Ternéus 70
 2) Gert Olsson 73
 3) Sven Inge Claesson79
 4) Gun Stengård 80
 5) Christer Ahlberg 85
 6) Margareta Pettersson 86
 7) Gösta Eriksson 89
 8) Ulrika Andersson 98
 Klass 9 hål.
 1) Arnold Bekken 36
 2) Marianne Holmberg 38
 3) Dagny Jacobsson 40
 4) Karin Nilsson 43
 5) Anja Ström 48

Resultat 31 maj

Klass A/B

1

Bo Johansson

32

2

Monica Bekken

28

3

Ingemar Olsson

28

4

Bo Jacobson

27

5

Adam Lagerstedt

27

6

Göran Johansson

26

7

Tommy Bergström

25

Klass C/D

1

Kalle Norberg

34

2

Alf Gustafsson

31

3

Birgitta Gustafsson

28

4

Britt-Mari Mårdbrink

27

5

Ola Lindvall

27

9 hål

1

Arnold Bekken

17

2

Anders Brodin

9

3

P-Å Bäck

8

Resultat

Öppen veterandag 2017

Resultat 24 maj Pb.

Klass A/B

1

Inger Stein

37

2

Harry Hanell

36

3

Göran Johansson

36

4

Sören Pettersson

35

5

Jan-Erik Wessman

34

6

Tommy Bergström

32

7

Ragnhild Wessman

32

8

Lars-Erik Benneck

31

9

Monica Bekken

30

10

Lars-Åke Holmgren

30

11

Leif Axelsson

28

12

Bertil Stengård

28

13

Jan Trunehag

27

14

Ola Mehlqvist

23

Klass C/D

1

Gun Stengård

42

2

Sylve Klinth

34

3

Birgitta Munthe

34

4

Birgitta Hanell

33

5

Nils Nilsson

32

6

Margateta Pettersson

32

7

Britt-Mari Mårdbrink

32

8

Ola Lindwall

32

9

Gert Olsson

31

10

Berndt Bergshem

31

11

Olof Olsson

30

12

Kalle Norberg

30

13

Claes-Åke Stein

30

14

Margaretha Sjöquist

29

15

Alf Gustafsson

28

16

Ulla öster

28

17

Ingemar Olsson

27

18

Leif Svensson

26

19

Kajsa Nilsson

23

20

Sven-Inge Claesson

22

21

Gösta Eriksson

21

22

Ulrika Andersson

20

Klass 9 hål

1

Marianne Holmberg

19

2

Dagny Jacobsson

12

3

Karin Nilsson

9

4

Anja Ström

8

 Vårserien Totalt

Klass A/B

1

Andersson Jörgen

68

2

Stein Inger

71

3

Axelsson Leif

71

4

Johansson Göran

72

5

Pettersson Sören

72,5

6

Holmgren Lars-Åke

72,5

7

Bergström Tommy

73

8

Olsson Rolf

74

9

Tingström Anders

74,5

10

Jacobson Bo

75

11

Mehlqvist Ola

76,5

12

Wessman Jan-Erik

77

13

Hoas Lars-Ove

78,5

14

Gottfridsson Hans

82,5

15

Johansson Bo

83

16

Ternéus Göran

83

17

Wessman Ragnhild

83,5

18

Jacobsson Sune

84

19

Möllerström Björn

87

20

Bekken Monica

87,5

21

Stengård Bertil

89,5

22

Bekken Arnold

89,5

23

Benneck Lars-Erik

90

24

Trunehag Jan

92

25

Lagerstedt Adam

96

26

Torndahl Lennart

100

Klass C/D

1

Gustafsson Birgitta

73,5

2

Olsson Ingemar

75

3

Gustafsson Alf

75

4

Öster Ulla

76

5

Mårdbrink Britt-Mari

76

6

Lindvall Ola

76

7

Stein Claes-Åke

77

8

Pettersson Margareta

78,5

9

Stengård Gun

79

10

Nilsson Nils

79,5

11

Nilsson Kajsa

81,5

12

Norberg Karl-Evert

83

13

Holm Lars

87,5

14

Eriksson Gösta

88

15

Svensson Leif

88,5

16

Munthe Birgitta

89

17

Klinth Sylve

90,5

18

Olsson Gert

90,5

19

Hanell Birgitta

91

20

Sjöquist Margaretha

98,5

21

Lindgren Birgitta

102,5

Klass 9 Hål

1

Brodin Anders

33,5

2

Bekken Arnold

37,5

3

Holmberg Marianne

38,5

4

Ström Anja

39

5

Jacobsson Dagny

41,5

6

Nilsson Karin

42

7

Jonsson Maj-Gun

43,5

8

Jonsson Erik

44

9

Olsson Olof

45,5

Vårserien 4. 3 maj. Slg.

Kalss A/B

1

Jörgen

Andersson

71

2

Inger

Stein

71

3

Anders

Tingström

71

4

Ragnhild

Wessman

73

5

Tommy

Bergström

74

6

Leif

Axelsson

74

7

Bo

Jacobson

74

8

Monica

Bekken

79

9

Bertil

Stengård

79

10

Jan-Erik

Wessman

79

11

Lars-Åke

Holmgren

80

12

Jan-Erik

Trunehag

80

13

Hans

Gottfridsson

82

14

Sören

Pettersson

82

15

Rolf

Olsson

83

16

Göran

Johansson

83

17

Lennart

Torndahl

88

Klass C/D

1

Gun

Stengård

73

2

Margareta

Pettersson

75

3

Birgitta

Gustafsson

75

4

Ulla

Öster

76

5

Gert

Olsson

76

6

Leif

Svensson

78

7

Ingemar

Olsson

78

8

Birgitta

Hanell

78

9

Claes

Stein

80

10

Nils

Nilsson

81

11

Britt-Mari

Mårdbrink

81

12

Alf

Gustafsson

82

13

Kalle

Norberg

82

14

Ola

Lindvall

83

15

Margaretha

Sjöquist

86

16

Sylve

Klinth

92

17

Gösta

Eriksson

92

9 hål

1

Arnold

Bekken

38

2

Kajsa

Nilsson

39

3

Marianne

Holmberg

39

4

Anja

Ström

39

5

Anders

Brodin

41

6

Karin

Nilsson

42

7

Maj-Gun

Jonsson

44

8

Erik

Jonsson

45

9

Olof

Olsson

46

Vårserien 3. 26 april Slg.

Klass A/B

1

Göran

Ternéus

71

2

Leif

Axelsson

72

3

Inger

Stein

72

4

Jörgen

Andersson

73

5

Göran

Johansson

74

6

Lasse

Hoas

76

7

Rolf

Olsson

77

8

Tommy

Bergström

80

9

Jan-Erik

Wessman

80

10

Bo

Johansson

80

11

Anders

Tingström

81

12

Sören

Pettersson

85

13

Adam

Lagerstedt

87

14

Lars-Åke

Holmgren

87

Klass C/D

1

Birgitta

Gustafsson

67

2

Claes-Åke

Stein

71

3

Ola

Lindvall

73

4

Britt-Mari

Mårdbrink

75

5

Kajsa

Nilsson

77

6

Alf

Gustafsson

81

7

Ulla

Öster

82

8

Ingemar

Olsson

83

9

Nils

Nilsson

83

10

Kalle

Norberg

83

11

Sylve

Klinth

83

12

Margareta

Pettersson

89

13

Gösta

Eriksson

97

Nio hål

1

Anders

Brodin

42

Vårserien 2.  19 april Slg.

1

Inger

Stein

70

2

Göran

Johansson

76

3

Jan-Erik

Wessman

76

4

Tommy

Bergström

77

5

Björn

Möllerström

79

6

Sören

Pettersson

79

7

Bo

Jacobson

79

8

Jörgen

Andersson

80

9

Sune

Jacobsson

80

10

Hans

Gottfridsson

84

11

Lars-Åke

Holmgren

85

12

Arnold

Bekken

85

Klass C/D

1

Britt-Mari

Mårdbrink

71

2

Gun

Stengård

76

3

Ingemar

Olsson

78

4

Nils

Nilsson

80

5

Claes-Åke

Stein

80

6

Ola

Lindvall

80

7

Birgitta

Gustafsson

81

8

Alf

Gustafsson

83

9

Ulla

Öster

83

10

Birgitta

Munthe

84

11

Ola

Mehlqvist

85

12

Margareta

Pettersson

85

13

Kajsa

Nilsson

87

14

Sylve

Klinth

87

15

Birgitta

Lindgren

87

16

Kalle

Nordberg

89

17

Gösta

Eriksson

89

9 Hål

1

Rolf

Olsson

40

2

Anders

Brodin

40

3

Dagny

Jacobsson

42

Resultat Äggaslaget 12 april

Klass A/B

1

Bo Johansson

70

2

Ragnhild Wessman

71

3

Lars-Åke Holmgren

77

4

Bo Jacobson

80

Klass C/D

1

Ingemar Olsson

79

2

Gösta Eriksson

90

 

Resultat 5 april Vårserien 1

Klass A/B

1

Jörgen

Andersson

75

2

Jan-Erik

Wessman

75

3

Göran

Johansson

77

4

Ola

Mehlqvist

77

5

Lars-Erik

Benneck

78

6

Inger

Stein

79

7

Lars-Åke

Holmgren

79

8

Bo

Johansson

79

9

Rolf

Olsson

80

10

Anders

Tingström

80

11

Lars-Ove

Hoas

81

12

Sören

Pettersson

83

13

Tommy

Bergström

84

14

Bo

Jacobson

85

15

Monica

Bekken

87

16

Arnold

Bekken

87

Klass C/D

1

Claes-Åke

Stein

74

2

Lars

Holm

74

3

Britt-Mari

Mårdbrink

76

4

Birgitta

Munthe

76

5

Kalle

Norberg

78

6

Margareta

Pettersson

78

7

Alf

Gustafsson

80

8

Kajsa

Nilsson

80

9

Ola

Lindvall

81

10

Birgitta

Gustafsson

84

11

Ingemar

Olsson

85

12

Nils

Nilsson

86

13

Ulla

Öster

86

14

Margaretha

Sjöquist

87

15

Gösta

Eriksson

90

16

Gun

Stengård

90

Resultat 29 mars. Slg.

Klass A/B

1

Ragnhild

Wessman

61

2

Laars-Erik

Benneck

61

3

Anders

Tingström

62

4

Jan-Erik

Wessman

62

5

Sören

Pettersson

65

6

Lasse

Hoas

66

7

Göran

Johansson

66

8

Tommy

Bergström

66

Klass C/D

1

Britt-Mari

Mårdbrink

57

2

Ingemar

Olsson

64

3

Margareta

Pettersson

66

4

Gösta

Eriksson

73

9 hål

1

Bo

Johansson

33

2

Nils

Nilsson

34

3

Birgitta

Lindgren

36

4

Kajsa

Nilsson

37

5

Dagny

Jacobsson

41

Resultat 22 mars

Klass A/B

1

Göran

Johansson

62

2

Ragnhild

Wessman

64

3

Tommy

Bergström

65

4

Jan-Erik

Wessman

66

5

Arnold

Bekken

67

6

Leif

Axelsson

68

7

Björn

Möllerström

69

8

Lasse

Hoas

70

9

Lars-Åke

Holmgren

72

10

Anders

Tingström

73

Klass C/D

1

Britt-Mari

Mårdbrink

66

2

Nils

Nilsson

69

3

Lars

Holm

70

4

Birgitta

Munthe

72

5

Kajsa

Nilsson

73

6

Gösta

Eriksson

74

7

Alf

Gustafsson

76

9 hål

1

Sören

Pettersson

34

2

Margareta

Pettersson

35

3

Bo

Jacobson

36

Resultat 15 mars

Slg. Klass AB 1.       Tommy Bergström 67 sl 2.       Jan-Erik Wessman 67 sl 3.       Anders Tingström 68 sl 4.       Ragnhild Wessman 69 sl 5.       Lars-Åke Holmgren 73 sl Klass CD 1.       Ola Lindvall 67 sl 2.       Alf Gustafsson 71 sl 3.       Birgitta Munthe 72 sl 4.       Britt-Mari Mårdbrink 76 sl 5.       Gösta Eriksson 88 sl 9-hål 1.       Lars Erik Benneck 29 si 2.       Margaretha Pettersson 30 sl 3.       Inger Kjellman 32 sl 4     Sören Pettersson 34 sl

Resultat 1 mars.

Klass A/B

1

Tommy Bergström

66

2

Anders Tingström

67

3

Göran Johansson

70

4

Bo Johansson

72

Klass C/D

1

Ola Lindvall

62

2

Britt-Mari Mårdbrink

64

Klass Nio hål

1

Ragnhild Wessman

32

2

Lars-Erik Benneck

34

3

Birgitta Munthe

36

4

Jan-Erik Wessman

37

5

Anders Brodin

37

6

Kajsa Nilsson

39

Resultat 15 feb.

Klass A/B

Slag

1

Ragnhild Wessman

61

2

Bo Johansson

66

3

Ove Dehlin

71

4

Sune Jacobsson

72

5

Tommy Bergström

75

6

Lars-Åke Holmgren

79

Klass C/D

1

Kalle Nordberg

59

2

Ingemar Olsson

61

3

Alf Gustafsson

64

4

Gösta Eriksson

69

5

Ola Lindvall

72

6

Britt-Mari Mårdbrink

73

Klass9 hål

Hål 10-18

1

Margareta Pettersson

31

2

Jan-Erik Wessman

32

3

Sören Pettersson

33

4

Inger Kjällman

33

5

Göran Johansson

34

6

Anders Tingström

36

7

Kajsa Nilsson

36

8

Dagny Jacobsson

36

Hål 1-9

1

Birgitta Gustafsson

29

 

Resultat 1 Feb.

Klass A/B

Slag

1

Anders Tingström

68

2

Björn Möllerström

70

3

Tommy Bergström

70

Klass C/D

1

Britt-Mari Mårdbrink

68

2

Ola Lindvall

74

3

Birgitta Munthe

88

4

Gösta Eriksson

90

Klass 9 hål

1

Jan-Erik Wessman

36

2

Ragnhild Wessman

37

3

Ingemar Olsson

39

4

Kajsa Nilsson

40

5

Nisse Nilsson

40

6

Inger Kjällman

40

7

Dagny Jacobsson

41

Resultat 25 Jan.

Klass A/B

Slag

1

Anders Tingström

70

2

Tommy Bergström

74

Klass C/D

1

Britt-Mari Mårdbrink

70

2

Ingemar Olsson

72

3

Gösta Eriksson

79

Klass9 hål

1

Nils Nilsson

31

2

Ragnhild Wessman

37

3

Jan-Erik Wessman

37

4

Inger Kjällman

39

Resultat den 28 dec.

Klass A/B

Slag

1

Lars-Erik Benneck

74

2

Anders Tingström

75

Klass C/D

1

Kalle Norberg

69

2

Ola Lindvall

69

3

Ingemar Olsson

74

4

Gösta Eriksson

78

Resultat den 21 dec.

Klass A/B

Slag

1

Anders Tingström

70

2

Tommy Bergström

71

Klass C/D

1

Kalle Norberg

68

2

Birgitta Munthe

69

3

Alf Gustafsson

70

4

Ola Lindvall

72

5

Ingemar Olsson

75

6

Sylve Klinth

75

7

Gösta Eriksson

80

Klass9 hål

1

Jan-Erik Wessman

32

2

Ragnhild Wessman

34

3

Marianne Holmberg

35

4

Inger Kjällman

35

5

Nils Nilsson

39

6

Karin Nilsson

44

Resultat 14 dec.

Klass A/B

Slag

1

Bo Johansson

64

röd

2

Anders Tingström

69

3

Tommy Bergström

76

Klass C/D

1

Ola Lindvall

66

2

Kalle Norberg

71

röd

3

Sylve Klinth

73

4

Birgitta Munthe

75

Resultat den 30 nov.

Klass A/B

Slag

1

Bo Johansson

58

2

Lars-Erik Benneck

64

3

Anders Tingström

67

4

Sören Pettersson

78

Klass C/D

1

Margareta Pettersson

67

2

Birgitta Munthe

68

3

Sylve Klinth

69

4

Ulla Öster

72

5

Ola Lindvall

80

Klass  9 hål

1

Inger Kjällman

30

Resultat den 23 nov.

Klass A/B

Slag

1

Arnold Bekken

61

2

Anders Tingström

67

3

Monica Bekken

69

4

Bo Johansson

70

5

Sören Pettersson

71

Klass C/D

1

Kalle Norberg

61

röd

2

Margareta Pettersson

61

3

Alf Gustafsson

62

röd

4

Ingemar Olsson

63

5

Birgitta Munthe

64

6

Ola Lindvall

69

7

Sylve Klinth

73

8

Anders Brodin

75

9

Margaretha Sjöquist

82

10

Gösta Eriksson

82

röd

Klass  9 hål

1

Kajsa Nilsson

36

 

Resultat 16 nov Slg. Vintergreener

Klass A/B

Slg.

1

Monica Bekken

64

2

Göran Johansson

65

3

Bo Johansson

65

4

Tommy Bergström

69

Klass C/D

1

Kalle Norberg

64

2

Britt-Mari Mårdbrink

68

3

Alf Gustafsson

69

4

Anders Brodin

81

 

Resultat 2 nov. Tillfälligt vintergreener

Klass A/B

Poäng

1

Bo Johansson

46

2

Ragnhild Wessman

33

3

Jan-Erik Wessman

33

4

Sören Pettersson

32

5

Anders Tingström

32

Klass C/D

1

Britt-Mari Mårdbrink

39

2

Kalle Norberg

36

3

Alf Gustafsson

34

4

Margareta Pettersson

33

5

Sylve Klinth

29

6

Ola Lindvall

28

7

Birgitta Gustafsson

22

Klass  9 hål

1

Inger Kjällman

16

Resultat Höstserien Totalt

Höstserien 4 den 26 oktober

Klass A/B

Slag

Poäng

Sphc

1

Göran Johansson

69

36

18

2

Inger Stein

73

32

17

3

Ragnhild Wessman

73

32

21

4

Jan-Erik Wessman

73

34

22

5

Kenneth Andersson

73

34

22

6

Monica Bekken

78

27

21

7

Leif Axelsson

79

27

23

8

Lars Holm

79

27

24

9

Bo Johansson

80

27

24

10

Sören Pettersson

81

24

16

11

Anders Tingström

82

25

23

12

Lars Hoas

85

19

17

13

Tommy Bergström

85

22

19

14

Lennart Almqvist

86

21

18

15

Bo Jacobsson

87

20

17

16

Lars-Åke Holmgren

93

17

19

Klass C/D

1

Sylve Klinth

74

31

29

2

Eva Andersson

74

32

32

3

Margareta Pettersson

75

30

30

4

Ulla Öster

78

29

27

5

Britt-Mari Mårdbrink

78

32

32

6

Kalle Norberg

79

28

28

röd

7

Ingemar Olsson

80

26

20

röd

8

Margareta Sjöquist

83

25

37

9

Alf Gustafsson

84

23

29

10

Birgitta Gustafsson

85

21

29

11

Birgitta Munthe

86

23

34

12

Gert Olsson

92

15

29

Klass  9 hål

1

Inger Kjällman

43

11

37

2

Gudrun Tingström

48

5

42

Höstserien 3 den 19 oktober

Klass A/B

Slag

Poäng

Sphc

1

Ragnhild Wessman

70

35

21

2

Göran Johansson

71

34

18

3

Göran Terne´us

71

34

24

4

Bo Johansson

73

33

24

5

Jan-Erik Wessman

74

32

22

6

Kenneth Andersson

74

31

22

7

Tommy Bergström

75

32

19

8

Inger Stein

76

29

17

9

Lars Holm

77

29

24

10

Ove Dehlin

78

30

15

11

Lars-Erik Benneck

78

27

23

12

Monica Bekken

79

29

21

13

Bo Jacobson

80

26

12

röd

14

Lennart Almqvist

83

24

18

15

Anders Tingström

84

21

23

Klass C/D

1

Ulla Öster

73

32

27

2

Ingemar Olsson

74

31

20

röd

3

Eva Andersson

76

29

32

4

Kalle Norberg

78

27

28

röd

5

Gert Olsson

78

27

29

6

Britt-Mari Mårdbrink

79

27

32

7

Nils Nilsson

80

25

23

röd

8

Alf Gustafsson

80

27

29

9

Birgitta Munthe

82

23

35

10

Margareta Pettersson

83

26

30

11

Birgitta Gustafsson

84

23

29

12

Margareta Sjöquist

84

21

37

13

Kajsa Nilsson

87

18

26

14

Kerstin Bergström

87

19

27

15

Claes-Åke Stein

87

21

30

16

Gösta Eriksson

93

15

29

röd

Klass  9 hål

1

Inger Kjällman

38

148

37

2

Ola Mehlqvist

40

12

19

Röd

3

Gudrun Tingström

50

4

42

Höstserien 2 den 12 oktober

Klass A/B

Slag

Poäng

Sphc

1

Ove Dehlin

68

37

16

2

Ragnhild Wessman

71

34

21

3

Jan-Erik Wessman

71

34

22

4

Lars-Erik Benneck

72

34

23

5

Inger Stein

74

31

17

6

Göran Terne´us

74

32

24

7

Göran Johansson

75

30

18

8

Bo Jacobson

76

31

12

röd

9

Lars Holm

77

29

24

10

Anders Tingström

81

26

23

11

Bo Johansson

81

26

24

12

Leif Karlsson

82

25

14

röd

13

Lennart Almqvist

82

23

18

14

Monica Bekken

83

23

20

15

Sören Pettersson

84

23

16

19

Kenneth Andersson

85

24

22

20

Leif Axelsson

86

23

23

21

Ola Mehlqvist

87

18

19

röd

Klass C/D

1

Margareta Pettersson

68

37

30

2

Ingemar Olsson

76

29

20

röd

3

Eva Andersson

77

30

32

4

Kalle Norberg

79

30

28

röd

5

Britt-Mari Mårdbrink

79

26

32

6

Kajsa Nilsson

83

22

26

7

Gert Olsson

83

21

28

8

Birgitta Lindgren

83

23

31

9

Margareta Sjöquist

83

25

37

10

Sylve Klinth

85

21

29

11

Claes-Åke Stein

86

23

30

12

Birgitta Gustafsson

87

21

29

13

Erik Jonsson

89

19

22

röd

14

MajGun Jonsson

100

10

37

Klass  9 hål

1

Inger Kjällman

40

13

36

2

Karin Nilsson

45

8

36

3

Gudrun Tingström

45

8

42

Höstserien 1 den 5 oktober

Klass A/B

Slag

Poäng

Ehcp

1

Göran Johansson

76

30

18,4

2

Anders Tingström

78

27

23

3

Monica Bekken

80

28

19,5

4

Bo Johansson

81

25

24,5

5

Inger Stein

83

22

16,5

6

Bo Jacobsson

83

25

17,5

röd

7

Kenneth Andersson

84

24

22,3

8

Bertil Stengård

85

21

21,2

9

Arnold Bekken

89

16

22,8

10

Sören Pettersson

90

22

16,7

Klass C/D

1

Eva Andersson

73

33

31,3

2

Margareta Pettersson

78

27

29,6

3

Kalle Norberg

79

29

34,1

röd

4

Birgitta Gustafsson

84

24

28,4

5

Gun Stengård

84

23

33,1

6

Nils Nilsson

87

18

28,8

röd

7

Kajsa Nilsson

90

20

25,8

8

Sylve Klinth

93

20

29,6

Klass  9 hål

1

Inger Kjällman

45

9

35,8

2

Gudrun Tingström

50

4

41

Resultat den 14 sep.

Klass A/B

1

Ove Dehlin

39

2

Anders Tingström

36

3

Lars-Erik Benneck

35

4

Tommy Bergström

34

5

Monica Bekken

34

6

Lars-Åke Holmgren

31

7

Arnold Bekken

31

8

Lars Benéus

29

Klass C/D

1

Kalle Norberg

37

2

Kerstin Bergström

31

3

Alf Gustafsson

29

4

Ingemar Olsson

26

5

Björn Nyman

26

6

Leif Svensson

26

7

Margaretha Sjöquist

24

8

Olof Olsson

21

9

Maj-Gun Jonsson

20

10

Gert Olsson

19

11

Erik Jonsson

17

12

Gösta Eriksson

12

Nio hål

1

Dagny Jacobsson

18

2

Inger Kjällman

16

3

Karin Nilsson

14

4

Marianne Holmberg

13

5

Anja Ström

11

6

Gudrun Tingström

7

7

Gertrud Lingsarve

2

Resultat 7 september Veteranmästate 2016 Dam: Margareta Pettersson 70 Slg. Herr: Harry Hanell 70 Slg

Klass A/B

1

HANELL, Harry

70

2

STEIN, Inger

71

3

AXELSSON, Leif

71

4

OLSSON, Rolf

73

5

WESSMAN, Jan-Erik

73

6

HOAS, Lars-Ove

74

7

STENGÅRD, Bertil

74

8

BEKKEN, Arnold

75

9

DEHLIN, Ove

76

10

BERGSTRÖM, Tommy

77

11

PETTERSSON, Sören

78

12

WESSMAN, Ragnhild

78

13

HOLM, Lars

79

14

TINGSTRÖM, Anders

79

15

LAGERSTEDT, Adam

80

16

BEKKEN, Monica

80

17

ALMQVIST, Lennart

82

18

JACOBSON, Bo

82

19

HOLMGREN, Lars-Åke

85

Klass C/D

1

PETTERSSON, Margareta

70

2

NORBERG, Karl-Evert

71

3

JACOBSSON, Lisa

74

4

GUSTAFSSON, Birgitta

75

5

KLINTH, Sylve

76

6

LINDVALL, Ola

76

7

ÖSTER, Ulla

77

8

STENGÅRD, Gun

78

9

SJÖQUIST, Margaretha

78

10

BERGSTRÖM, Kerstin

80

11

OLSSON, Olof

80

12

NILSSON, Nils

81

13

SVENSSON, Leif

81

14

NYMAN, Björn

81

15

BRODIN, Anders

82

16

GUSTAFSSON, Alf

82

17

OLSSON, Ingemar

83

18

STEIN, Claes-Åke

84

19

OLSSON, Gert

85

20

NILSSON, Kajsa

86

21

HANELL, Birgitta

87

22

ERIKSSON, Gösta

88

Nio hål

1

HOLMBERG, Marianne

35

2

KJÄLLMAN, Inger

38

3

NILSSON, Karin

41

4

JACOBSSON, Dagny

42

5

MEHLQVIST, Ola

44

6

LINGSARVE, Gertrud

48

7

TINGSTRÖM, Gudrun

48

Resultat 31 aug. Slg.

1

Arnold

Bekken

64

2

Jan-Erik

Wessman

68

3

Monica

Bekken

70

4

Adam

Lagerstedt

71

5

Ove

Dehlin

72

6

Bo

Jacobson

73

7

Inger

Stein

74

8

Björn

Möllerström

SHCP

76

9

Bertil

Stengård

SHCP

76

10

Jan

Trunehag

76

11

Göran

Johansson

S9

77

12

Tommy

Bergström

77

13

Leif

Axelsson

78

14

Ragnhild

Wessman

SHCP

80

15

Lars

Holm

SHCP

80

16

Bo

Johansson

80

17

Arne

Edlund

SHCP

81

18

Anders

Tingström

81

19

Lennart

Torndahl

82

20

Ola

Mehlqvist

84

21

Lars

Benéus

85

Klasss C/D

1

Sylve

Klinth

69

2

Gert

Olsson

SHCP

72

3

Birgitta

Munthe

72

4

Gun

Stengård

76

5

Kerstin

Bergström

SHCP

78

6

Birgitta

Lindgren

78

7

Ingemar

Olsson

79

8

Leif

Svensson

80

9

Ulla

Öster

SHCP

81

10

Karl-Evert

Norberg

81

11

Britt-Mari

Mårdbrink

82

12

Ola

Lindvall

83

13

Birgitta

Gustafsson

SHCP

85

14

15

Margaretha

Claes-Åke

Sjöquist Stein

85

91

Nio hål

1

Dagny

Jacobsson

34

2

Sören

Pettersson

SHCP

36

3

Margareta

Pettersson

36

4

Inger

Kjällman

37

5

Marianne

Holmberg

39

6

Nils

Nilsson

40

7

Gudrun

Tingström

41

8

Anja

Ström

44

9

Karin

Nilsson

45

10

Gertrud

Lingsarve

46

Resultat 24 aug. PB.

Klass A/B

1

Lars-Erik Benneck

33

2

Lennart Torndahl

33

3

Inger Stein

32

4

Ove Dehlin

31

5

Bo Johansson

31

6

Tommy Bergström

30

7

Sören Pettersson

29

8

Leif Axelsson

28

9

Ola Mehlqvist

26

10

Anders Tingström

26

11

Arnold Bekken

26

12

Jan Trunehag

25

Klass C/D

1

Ulla Öster

34

2

Nils Nilsson

30

3

Kajsa Nilsson

29

4

Margaretha Pettersson

29

5

Birgitta Munthe

29

6

Gun Stengård

28

7

Christer Ahlberg

28

8

Sven Andersson

27

9

Olof Olsson

27

10

Kalle Norberg

27

11

Claes-Åke Stein

27

12

Anders Brodin

26

13

Inger Kjällman

26

14

Birgitta Lindgren

25

15

Kerstin Bergström

24

16

Margaretha Sjöquist

22

17

Alf Gustafsson

20

Nio hål

1

Bo Jacobson

16

2

Marianne Holmberg

12

3

Gertrud Lingsarve

8

4

Anja Ström

6

Resultat 10 aug. Scramble

1

Bo Jacobson

69

Kajsa Nilsson

Göran Ternéus

2

Ulla Öster

71

Leif Axelsson

Bertil Stengård

3

Ragnhild Wessman

71

Alf Gustafsson

Jan-Erik Wessman

4

Adam Lagerstedt

73

lars-Erik Benneck

Björn Nyman

5

Birgitta Hanell

73

Sören Pettersson

Birgitta Munthe

6

Göran Johansson

74

Gun Stengård

Monica Bekken

7

Margareta Pettersson

75

Inger Stein

Arnold Bekken

8

Birgitta Gustafsson

75

Tommy Bergström

Nisse Nilsson

9

Anders Tingström

76

Leif Svensson

Ola Mehlqvist

10

Ove Dehlin

78

Claes-Åke Stein

Kerstin Bergström

Nio hål

1

Karin Nilsson

40

Marianne Holmberg

Ingemar Olsson

2

Gudrun Tingström

41

Inger Kjällman

Dagny Jacobsson

Gertrud Lingsarve

 

Resultat 3 Aug. 3 klubbor+putter

Klass A/B

1

Björn Orleifsson

37

2

Göran Johansson

35

3

Ragnhild Wessman

35

4

Ove Dehlin

34

5

Jan-Erik Wessman

33

6

Leif Axelsson

33

7

Tommy Bergström

32

8

Bertil Stengård

32

9

Anders Tingström

31

10

Jan Trunehag

30

11

Bo Jacobson

28

12

Kjell Andersson

28

13

Lars Benéus

26

14

Inger Stein

24

15

Sören Pettersson

22

Klass C/D

1

Ola Lindvall

41

2

Birgitta Munthe

39

3

Ulla Öster

36

4

Sylve Klinth

36

5

Kajsa Nilsson

34

6

Birgitta Andersson

34

7

Björn Nyman

33

8

Gun Stengård

32

9

Margaretha Sjöquist

32

10

Kalle Norberg

31

11

Margareta Pettersson

31

12

Birgitta Lindgren

31

13

Anders Brodin

30

14

Leif Svensson

29

15

Claes-Åke Stein

29

16

Nils Nilsson

28

17

Gösta Eriksson

27

18

Brigitte Goldammer Olsson

22

19

Alf Gustafsson

21

20

P-Å Bäck

20

Nio hål

1

Inger Kjällman

19

2

Olof Olsson

16

3

Dagny Jacobsson

16

4

Gudrun Tingström

11

5

Anja Ström

10

 

Resultat 27 Juli PB.

Klass A/B

1

Ove Dehlin

38

2

Lasse Hoas

36

3

Tommy Bergström

36

4

Göran Johansson

36

5

Sören Pettersson

35

6

Jan-Erik Wessman

35

7

Inger Stein

33

8

Adam Lagerstedt

32

9

Lars-Erik Benneck

32

10

Ragnhild Wessman

31

11

Lars-Åke Holmgren

30

12

Göran Ternéus

29

13

Jan Trunehag

28

14

Anders Tingström

28

15

Ola Mehlquist

24

16

Bo Jacobson

23

KlassC/D

1

Ulla Öster

44

2

Kajsa Nilsson

39

3

Birgitta Munthe

36

4

Kalle Norberg

33

5

Nils Nilsson

28

6

Björn Nyman

28

7

Margareta Pettersson

28

8

Alf Gustafsson

28

9

Gösta Eriksson

27

10

Margaretha Sjöquist

27

11

Leif Svensson

19

Nio hål

1

Marianne Holmberg

19

2

Karin Nilsson

19

3

Inger Kjällman

17

4

Dagny Jacobsson

17

5

Anja Ström

17

6

Olof Olsson

16

 

Resultat 20 Juli PB.

Klass A/B

1

Jan Trunehag

36

2

Jan-Erik Wessman

36

3

Göran Ternéus

36

4

Ove Dehlin

34

5

Ragnhild Wessman

34

6

Lasse Hoas

33

7

Adam Lagerstedt

31

8

Tommy Bergström

31

9

Inger Stein

30

10

Bo Jacobson

30

11

Monica Bekken

29

12

Lennart Torndahl

29

13

Anders Tingström

28

14

Lars Äke Holmgren

27

15

Lars-Erik Bennek

27

16

Ola Mehlqvist

25

17

Sören Pettersson

23

Klass C/D

1

Ola Lindvall

36

2

Birgitta Hanell

35

3

Kajsa Nilsson

35

4

Margareta Pettersson

34

5

Ingemar Olsson

32

6

Gun Stengård

32

7

Leif Svensson

31

8

Birgitta Munthe

31

9

Anders Brodin

30

10

Maj-Gun Jonsson

30

11

Britt-Mari Mårdbrink

29

12

Björn Nyman

27

13

Kalle Norberg

27

14

Clas-Åke Stain

25

15

Erik Jonsson

19

16

Gösta Eriksson

18

17

Margatetha Sjöquist

17

Nio hål

1

Marianne Holmberg

16

2

Dagny Jacobsson

16

3

Olof Olsson

13

4

Inger Kjällman

13

5

Anja Ström

12

6

Karin Nilsson

11

7

Gertrud Lingsarve

10

Resultat 13 Juli PB.

Klass A/B

1

Inger Stein

37

2

Leif Axelsson

37

3

Anders Tingström

37

4

Adam lagerstedt

34

5

Göran Ternéus

33

6

Göran Johansson

32

7

Tommy Bergström

32

8

Lars-Erik Benneck

32

9

Monica Bekken

31

10

Lars Benéus

29

11

Lars-Åke Holmgren

29

12

Ove Dehlin

25

13

Sören Pettersson

24

14

Bo Jacobson

22

Klass C/D

1

Anders Brodin

43

2

Margareta Pettersson

36

3

Ingemar Olsson

32

4

Kajsa Nilsson

32

5

Birgitta Munthe

31

6

Birgitta Lindgren

30

7

Kerstin Bergström

29

8

Olof Olsson

29

9

Gun Stengård

29

10

Ola Lindvall

29

11

Kalle Norberg

28

12

Leif Svensson

27

13

Margaretha Sjöquist

24

Nio Hål

1

Inger Kjällman

17

2

Dagny Jacobsson

16

3

Marianne Holmberg

15

4

Gudrun Tingström

13

5

Gertrud Lingsarve

12

6

Karin Nilsson

10

Resultat 6 Juli Sudden

Klass A/B

1

Göran Johansson

32

2

Jan Trunehag

31

3

Bo Jacobson

30

4

Leif Axelsson

29

5

Sören Pettersson

26

6

Tommy Bergström

26

Klass C/D

1

Britt-Mari Mårdbrink

30

2

Kalle Norberg

29

3

Margareta Pettersson

28

4

Birgitta Lindgren

26

5

Ola Lindvall

24

6

Alf Gustafsson

22

7

Agneta Olsson

18

Nio hål

1

Ingemar Olsson

14

2

Ingemar Kjällman

14

3

Marianne Holmberg

13

4

Karin Nilsson

7

Brigitte Goldammer Olsson

Resultat 29 Juni Bästboll

1

Anders Brodin

43

Lars-Åke Holmgren

2

Jan-Erik Wessman

43

Ola Lindvall

3

Jan Trunehag

42

Göran Ternéus

4

Lasse Hoas

40

Ragnhild Wessman

5

Kalle Norberg

40

Ulla Öster

6

Brigitte Goldammer-Olsson

39

Anders Tingström

7

Leif Axelsson

38

Lars-Erik Benneck

8

Arnild Bekken

36

Maj-Gun Jonsson

9

Margaretha Sjöquist

36

Tommy Bergström

10

Kajsa Nilsson

35

Birgitta Hanell

36

Agneta Olsson

33

Erik Jonsson

12

Kerstin Bergström

32

Gösta Eriksson

Nio hål

1

Marianne Holmberg

20

Karin Nilsson

2

Gertrud Lingsarve

20

Dagny Jacobsson

3

Lennart Torndahl

18

Anja Ström

4

Nils Nilsson

18

Inger Kjällman

5

Gudrun Tingström

17

Ollle Olsson

Resultat 22 Juni Mallorca

1

Christer Ahlberg

99

Kalle Norberg

Ola Lindvall

Birgitta Gustafsson

2

Ulla Öster

91

Kerstin Bergström

Tommy Bergström

3

Jan Trunehag

84

Göran Johansson

Nils Nilsson

Sylve Klinth

4

Margareta Pettersson

79

Margaretha Sjöquist

Birgitta Munthe

5

Inger Stein

79

Erik Jonsson

Leif Karlsson

6

Anders Tingström

78

Monica Bekken

Leif Svensson

7

Lasse Hoas

77

Britt-Mari Mårdbrink

Brigitte Goldammer Olsson

8

Ragnhild Wessman

75

Jan-Erik Wessman

Gösta Eriksson

9

Kajsa Nilsson

74

Anders Brodin

Leif Axelsson

10

Bo Jacobson

74

Lars-Åke Holmgren

Birgitta Lindgren

11

Ove Dehlin

73

Maj-Gun Jonsson

Göran Ternéus

Nio hål

1

Gudrun Tingström

35

Karin Nilsson

Marianne Holbmerg

2

Dagny Jacobsson

34

Gertrud Lingsarve

Inger Kjällman

Resultat 15 Juni PB.

Klass A/B

1

Ragnhild Wessman

39

2

Göran Johansson

34

3

Leif Axelsson

34

4

Jan-Erik Wessman

34

5

Anders Tingström

34

6

Inger Stein

33

7

Bo Jacobson

33

8

Lars-Erik Benneck

32

9

Sören Pettersson

30

10

Lasse Hoas

30

11

Monica Bekken

28

12

Jan Trunehag

28

13

Arnold Bekken

28

14

Leif Karlsson

27

15

Ove Dehlin

27

16

Tommy Bergström

26

17

Lars Benéus

25

Klass C/D

1

Britt-Mari Mårdbrink

40

2

Alf Gustafsson

38

3

Margareta Pettersson

34

4

Kalle Norberg

34

5

Gun Stengård

34

6

Birgitta Munthe

32

7

Margaretha Sjöquist

27

8

Leif Svensson

26

9

Kerstin Bergström

26

10

Birgitta Lindgren

25

11

Gösta Eriksson

24

Nio hål

1

Nils Nilsson

19

2

Kajsa Nilsson

17

3

Karin Nilsson

16

4

Dagny Jacobsson

15

5

Olof Olsson

14

6

Inger Kjällman

13

7

Gudrun Tingström

9

Resultat 8 Juni Slg.

Klass A/B

1

Ove Dehlin

69

2

Lars Benéus

72

3

Göran Johansson

72

4

Bo Johansson

73

5

Tommy Bergström

74

6

Jan Trunehag

76

7

Göran Terneus

77

Klass C/D

1

Anders Brodin

69

2

Kalle Norberg

73

3

Brigitte Goldammer Olsson

73

4

Christer Ahlberg

74

5

Alf Gustafsson

76

6

Birgitta Munthe

76

7

Kerstin Bergström

79

8

Gert Olsson

79

9

Sylve Klinth

87

Nio hål

1

Dagny Jacobsson

32

2

Karin Nilsson

38

3

Marianne Holmberg

41

Resultat 1 Juni

Klass A/B

1

Adam Lagerstedt

38

2

Anders Tingström

37

3

Lars Benèus

35

4

Bo Jacobson

35

5

Göran Terneus

35

6

Ragnhild Wessman

33

7

Jan-Erik Wessman

33

8

Bo Johansson

33

9

Leif Axelsson

32

10

Harry Hanell

31

11

Monica Bekken

31

12

Torsten Nyström

30

13

Tommy Bergström

29

14

Arnold Bekken

29

15

Ove Dehlin

29

16

Jan Trunehag

27

17

Ola Mehlqvist

27

18

Lars-Åke Holmgren

26

19

Lars Holm

23

Klass C/D

1

Britt-Mari Mårdbrink

36

2

Kerstin Bergström

34

3

Kajsa Nilsson

34

4

Brigitte Goldammer Ohlsson

34

5

Anders Brodin

34

6

Kalle Norberg

33

7

Margareta Pettersson

33

8

Gun Stengård

33

9

Erik Jonsson

32

10

Christer Ahlberg

31

11

Gösta Ericksson

28

12

Ola Lindvall

26

13

Sylve Klinth

25

14

Birgitta Munthe

24

15

Birgitta Hanell

23

16

Margaretha Sjöqust

23

17

Gösta Nilsson

22

18

Leif Svensson

19

19

Maj-Gun Jonsson

19

20

Berndt Bergshem

10

Nio hål

1

Inger Kjällman

19

2

Marianne Holmberg

17

3

Dagny Jacobsson

16

4

Olof Olsson

14

5

Karin Nilsson

11

6

Gudrun Tingström

7

 

Vårslaget på Lugnet 25 Maj

Jan-Erik Wessman inteckning i vandringspriset

Klass A/B

1

Jan-Erik Wessman

74

2

Björn Orfeifsson

77

3

Ove Dehlin

78

4

Tommy Bergström

81

5

Monica Bekken

84

6

Bo Jacobson

85

7

Göran Johansson

85

8

Ragnhild Wessman

88

9

Inger Stein

89

10

Arnold Bekken

89

11

Leif Karlsson

91

12

Lars-Erik Bennek

91

13

Leif Axelsson

98

Klass C/D

1

Ansders Brodin

83

2

Ingemar Olsson

86

3

Birgitta Gustafsson

87

4

Nils Nilsson

88

5

Kerstin Bergström

88

6

Birgitta Lindgren

89

7

Britt-Mari Mårdbrink

91

8

Erik Jonsson

92

9

Alf Gustafsson

92

10

Kalle Nordberg

93

11

Margaretha Sjöquist

93

12

Kajsa Nilsson

97

13

Gösta Nilsson

100

14

Kjell Sjöquist

105

15

MajGun Jonsson

115

 

Vårserien total 2016

Resultat 4 Maj

AB-klass

Poäng

1

Monica Bekken

34

2

Bo Johansson

34

3

Sören Pettersson

33

4

Göran Johansson

33

5

Ove Dehlin

32

6

Jan-Erik Wessman

31

7

Tommy Bergström

30

8

Torsten Nyström

30

9

Lars-Erik Benneck

30

10

Ragnhild Wessman

29

11

Bo Jacobsson

29

12

Leif Axelsson

28

13

Anders Tingström

27

14

Arnold Bekken

26

15

Lennart Torndahl

26

16

Jan Trunehag

22

17

leif Karlsson

20

CD-klass

Poäng

1

Margareta Pettersson

35

2

Alf Gustafsson

33

3

Britt-Mari Mårdbrink

32

4

Ulla Öster

32

5

Kerstin Bergström

31

6

Kajsa Nilsson

30

7

Kalle Norberg

29

8

Anders Brodin

29

9

Ingemar Olsson

28

10

Gösta Nilsson

28

11

Sylve Klinth

28

12

Birgitta Munthe

28

13

Birgitta Gustafsson

27

14

Birgitta Lindgren

25

15

Nils Nilsson

20

16

Margaretha Sjöquist

20

17

Gösta Eriksson

18

Klass 9-hål

Poäng

1

Ola Lindvall

16

2

Dagny Jacobsson

16

3

Marianne Holmberg

14

4

Karin Nilsson

13

5

Olof Olsson

10

6

Anja Ström

8

Vårserien total 2016

27 April Vårserien 4

Slag

1

Bo Jacobsson

65

2

Arnold Bekken

69

3

Jan-Erik Wessman

70

4

Monica Bekken

71

5

Rolf Olsson

74

6

Göran Johansson

79

7

Ragnhild Wessman

79

8

Bertil Stengård

79

9

Bo Johansson

79

10

Tommy Bergström

81

11

Sören Pettersson

82

12

Lasse Hoas

83

13

Ingemar Olsson

83

14

Anders Tingström

86

CD-klass

Slag

1

Gösta Nilsson

76

2

Kalle Norberg

78

3

Margareta Pettersson

79

4

Gun Stengård

80

5

Britt-Mari Mårdbrink

80

6

Anders Brodin

80

7

Margaretha Sjöqusist

84

8

Birgitta Gustafsson

101

20 April Vårserien 3

Klass A/B

Slag

1

Ragnhild Wessman

73

2

Björn Orleifson

73

3

Bo Jacobson

74

4

Göran Johansson

75

5

Monica Bekken

75

6

Tommy Bergström

76

7

Jan-Erik Wessman

76

8

Torsten Nyström

77

9

Adam Lagerstedt

78

10

Ingemar Olsson

78

11

Ove Dehlin

80

12

Lasse Hoas

81

13

Rolf Olsson

81

14

Lars-Erik Benneck

85

15

Bertil Stengård

90

16

Lars-Åke Holmgren

94

Klass C/D

1

Gun Stengård

73

2

Birgitta Hanell

77

3

Kalle Norberg

77

4

Anders Brodin

77

5

Sylve Klinth

78

6

Nils Nilsson

79

7

Gösta Nilsson

80

8

Gert Olsson

80

9

Margareta Pettersson

80

10

Leif Svensson

81

11

Kerstin Bergström

81

12

Birgitta Gustafsson

81

13

Alf Gustafsson

82

14

Britt-Mari Mårdbrink

82

15

Birgitta Munthe

85

16

Gösta Eriksson

93

Nio hål

1

Karin Nilsson

40

2

Dagny Jacobsson

43

3

Leif Karlsson

44

4

Olof Olsson

44

5

Marianne Holmberg

44

13 April Vårserien 2

AB-klass

Slag

1

Ragnhild Wessman

67

2

Göran Johansson

70

3

Harry Hanell

71

4

Bo Johansson

71

5

Anders Tingström

72

6

Rolf Olsson

73

7

Bo Jacobson

76

8

Bertil Stengård

76

9

Tommy Bergström

77

10

Ove Dehlin

77

11

Björn Orleifsson

79

12

Jan-Erik Wessman

79

13

Sören Pettersson

80

14

Ingemar Olsson

80

15

Arnold Bekken

81

16

Adam Lagerstedt

82

17

Leif Axelsson

82

18

Monica Bekken

84

19

Lasse Hoas

86

CD-klass

Slag

1

Kalle Norberg

70

2

Ulla Öster

71

3

Anders Brodin

74

4

Alf Gustafsson

75

5

Gun Stengård

75

6

Ola Lindvall

75

7

Kerstin Bergström

78

8

Margareta Pettersson

78

9

Gösta Nilsson

79

10

Nils Nilsson

80

11

Birgitta Gustafsson

81

12

Birgitta Munthe

83

13

Britt-Mari Mårdbrink

84

14

Margaretha Sjöquist

85

15

Sylve Klinth

87

16

Kajsa Nilsson

90

17

Gösta Eriksson

95

Klass 9-hål

Slag

1

Marianne Holmberg

34

2

Olof Olsson

38

3

Dagny Jacobsson

38

4

Anja Ström

41

5

Inger Kjällman

42

6

Karin Nilsson

45

 

6 April Vårserien 1

AB-klass

Slag

Poäng

1

Tommy Bergström

73

32

2

Lasse Hoas

74

33

3

Göran Johansson

74

31

4

Monica Bekken

75

29

5

Ragnhild Wessman

77

27

6

Lars-Erik Benneck

78

28

7

Bo Jacobsson

79

30

8

Jan-Erik Wessman

79

26

9

Bo Johansson

79

26

10

Rolf Olsson

80

25

11

Anders Tingström

81

25

12

Leif Axelsson

83

25

13

Sören Pettersson

84

21

14

Lars-Åke Holmgren

91

16

CD-klass

Slag

Poäng

1

Ulla Öster

77

32

2

Kalle Norberg

78

28

3

Margareta Pettersson

78

28

4

Kerstin Bergström

79

25

5

Gösta Nilsson

80

27

6

Birgitta Munthe

80

29

7

Alf Gustafsson

81

26

8

Birgitta Gustafsson

83

24

9

Birgitta Lindgren

88

21

10

Britt-Mari Mårdbrink

92

18

11

Gösta Eriksson

99

15

Klass 9-hål

Slag

Poäng

1

Ola Lindvall

38

15

2

Ove Dehlin

45

10

3

Sven Andersson

47

7

 

Slg.

30 mars

Klass A/B

Slg.

1

Åke Flemming

74

2

Sven Andersson

74

3

Jan-Erik Wessman

74

4

Rolf Olsson

75

5

Bo Johansson

75

6

Bo Jacobson

76

7

Anders Tingström

76

8

Ragnhild Wessman

77

9

Leif Axelsson

78

10

Lars Holm

79

11

Ingemar Olsson

79

12

Lasse Hoas

80

13

Lennart Torndahl

80

14

Tommy Bergström

82

15

Monica Bekken

83

16

Arnold Bekken

85

Klass C/D

1

Birgitta Munthe

68

2

Kerstin Bergström

73

3

Anders Brodin

75

4

Birgitta Gustafsson

80

5

Birgitta Hanell

80

6

Sylve Klinth

81

7

Gösta Nilsson

82

8

Nils Nilsson

83

9

Ulla Öster

83

10

Britt Mari Mårdbrik

83

11

 Alf Gustafsson

84

12

Kalle Norberg

84

13

Kajsa Nilsson

91

14

Gösta Eriksson

101

Nio hål

1

Inger Kjällman

39

2

Karin Nilsson

41

3

Marianne Holmberg

42

4

Dagny Jacobsson

45

Slg.

16 mars

Klass A/B

1

Jan-Erik Wessman

59

2

Göran Johansson

65

3

Björn Orleifson

65

4

Bo Johansson

65

5

Sören Pettersson

66

6

Monica Bekken

66

7

Leif Axelsson

66

8

Anders Tingström

67

9

Ove Dehlin

68

10

Lars-Erik Benneck

68

11

Tommy Bergström

75

Klass C/D

1

Ola Lindvall

61

2

Kalle Norberg

64

3

Margareta Pettersson

67

4

Kerstin Bergström

68

5

Gert Olsson

71

6

Gösta Nilsson

73

7

Sylve Klinth

73

8

Anders Brodin

74

9

Gösta Eriksson

82

Nio hål

1

Ingemar Olsson

34

2

Dagny Jacobsson

36

3

Marianne Holmberg

39

4

Britt-Mari Mårdbrink

39

5

Gudrun Tingström

43

6

Karin Nilsson

47

Poäng

9 mars. 2016

1

Lars-Erik Benneck

44

2

Bo Johansson

43

3

Leif Axelsson

41

4

Tommy Bergström

40

5

Sören Pettersson

39

6

Arnold Bekken

39

7

Göran Johansson

38

8

Anders Tingström

37

9

Monica Bekken

33

10

Lennart Almqvist

26

Klass C/D

1

Ola Lindvall

42

2

Anders Brodin

41

3

Gösta Nilsson

40

4

Kalle Norberg

39

5

Gert Olsson

37

6

Margareta Pettersson

35

7

Nils Nilsson

33

8

Kajsa Nilsson

33

9

Sylve Klinth

26

10

Kerstin Bergström

28

11

Gösta Eriksson

23

Nio hål

1

Jan-Erik Wessman

20

2

Ragnhild Wessman

19

3

Dagny Jacobsson

17

4

Marianne Holmberg

16

5

Karin Nilsson

Slg.

2 mars. 2016

Klass A/B

1

Anders Tingström

63

2

Lars-Erik Benneck

64

3

Ingemar Olsson

65

4

Arnold Bekken

69

5

Monica Bekken

72

6

Sören Pettersson

73

Klass C/D

1

Kalle Norberg

59

2

Margareta Pettersson

60

3

Gert Olsson

62

4

Gösta Nilsson

67

5

Kajsa Nilsson

70

6

Gösta Eriksson

76

7

Ola Lindvall

77

8

Sylve Klinth

78

Nio hål

1

Marianne Holmberg

36

2

Inger Kjällman

36

3

Karin Nilsson

36

Slg.

24 feb. 2016

Klass A/B

1

Leif Axelsson

64

2

Arnold Bekken

71

3

Ingemar Olsson

73

Klass C/D

1

Gösta Nilsson

66

2

Alf Gustafsson

71

3

Kalle Norberg

73

4

Ola Lindvall

73

5

Kajsa Nilsson

76

6

Nils Nilsson

77

7

Gösta Eriksson

85

Slg.

17 feb. 2016

Klass A/B

1

Anders Tingström

66

2

Lars-E Benneck

66

3

Tommy Bergström

71

Klass C/D

1

Nils Nilsson

64

2

Alf Gustafsson

64

3

Ola Lindvall

65

4

Gösta Nilsson

67

5

Kalle Norberg

68

6

Kajsa Nilsson

75

7

Gösta Eriksson

85

  18 November Slaggolf

Göran JohanssonGosta

Segrare A/B                               C/D                                                Nio hål

Göran Johansson                 Gösta Nilsson                               Inger Kjällman

Klass A/B

1

Göran Johansson

66

2

Monica Bekken

75

3

Ragnhild Wessman

75

4

Lars-Erik Benneck

75

5

Sören Pettersson

79

Klass C/D

1

Gösta Nilsson

73

2

Margareta Pettersson

77

3

Kajsa Nilsson

88

4

Gösta Eriksson

98

Nio hål

1

Inger Kjällman

40

2

P-Å Bäck

42

11 November PB

DSC00674Ola LindvallJacobsson

Segrare A/B Klass                                          C/D                                                         Nio häl

Sören Pettersson                                  Ola Lindvall                                               Dagny Jacobsson

Klass A/B

 

 

 

 

 

 

Poäng

Hcp

 

1

Sören Pettersson

35

16

 

2

Jan-Érik Wessman

35

22

 

3

Leif Axelsson

35

23

 

4

Kerstin Bergström

35

25

 

5

Ragnhild Wessman

33

21

 

6

Bo Johansson

32

23

 

7

Lennart Almqvist

31

17

 

8

Göran Johansson

30

17

 

9

Inger Stein

29

16

 

10

Ingemar Olsson

29

18

 

11

Monica Bekken

29

21

 

12

Leif karlsson

27

18

 

13

Anders Tingström

25

22

 

14

Tommy Bergström

24

17

 

15

Börje Lundberg

24

23

 

16

Bo jacobsson

23

16

 

17

Ola Mellkvist

20

24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass C/D

 

 

 

 

1

Ola Lindvall

38

36

 

2

Margareta Pettersson

36

31

 

3

Alf Gustafsson

33

30

 

4

Ulla öster

31

32

 

5

Agneta Olsson

29

40

 

6

Gösta Nilsson

28

25

 

7

Birgitta Munthe

27

34

 

8

Sylve Klinth

26

28

 

9

P.Å Bäck

25

31

 

10

Kalle Norberg

25

33

 

11

Anders Brodin

24

33

 

12

Kajsa Nilsson

21

26

 

13

Gösta Eriksson

15

29

 

 

 

 

 

 

Klass 9 hål

 

 

 

 

1

Dagny jacobsson

15

37

 

2

Inger Kjällman

13

36

 

3

karin Nilsson

11

37

 

4

Anja Ström

8

55

 

4 November Mallorca

Göran,Margareta,sylve

1. Margareta Pettersson, Göran Johansson, Sylve Klinth.  Nio hål. Gudrun Tingström, Marianne Holmberg, Karin Nilsson.

Mallorca

Poäng

1

Göran Johansson,

Margareta Pettersson,

Sylve Klinth

88

2

Ragnhild Wessman,

Torsten Nyström,

Nils Nilsson

87

3

Ingemar Olsson,

Leif Karlsson,

Anders Brodin

84

4

Claes-Åke Stein,

Birgitta Lindgren,

Kerstin Bergström

83

5

Leif Axelsson,

Erik Jonsson,

Tommy Bergström

83

6

Inger Stein,

Britt-Marie Mårdbrink

Bo Jacobson

81

7

Inger Kjällman,

Alf Gustafsson,

Gösta Nilsson

80

8

Kalle Norberg,

Per-Åke Bäck,

Sören Pettersson

77

9

Bo Johansson,

Ola Lindvall,

Gösta Eriksson

71

10

Anders Tingström,

Kajsa Nilsson,

Margaretha Sjöqust

68

Nio hål

1

Gudrun Tingström,

Marianne Holmberg,

Karin Nilsson

43

2

Barbro Lindvall,

Anja Ström,

Dagny Jacobsson

43

 28 Oktober Pb. DSC00674DSC00675

Segrare Klass A/B                            Segrare C/D Klass                         Segrare Nio hål Sören Pettersson                              Margareta Pettersson                    P-Å Bäck

Klass A/B

Poäng

1

Sören Pettersson

41

2

Kjell Andersson

35

3

Björn Orleifson

35

4

Ragnhild Wessman

35

5

Göran Terneus

33

6

Lars-Erik Benneck

33

7

Ove Dehlin

29

8

Inger Stein

28

9

Claes-Åke Stein

28

10

Bo Jacobson

27

11

Kerstin Bergström

27

12

Tommy Bergström

26

13

Anders Tingström

24

14

Monica Bekken

22

Klass C/D

1

Margareta Pettersson

36

2

Alf Gustafsson

34

3

Anders Brodin

34

4

Gösta Nilsson

33

5

Sylve Klinth

32

6

Ola Lindvall

32

7

Erik Jonsson

28

8

Birgitta Munthe

28

9

Kajsa Nilsson

27

10

Birgitta Gustafsson

26

11

Kalle Norberg

25

12

Margaretha Sjöquist

24

13

Leif Svensson

20

Nio hål

1

P-Å Bäck

18

2

Inger Kjällman

16

3

Marianne Holmberg

15

4

Dagny Jackobsson

15

5

Anja Ström

12

6

Gudrun Tingström

11

7

Gösta Eriksson

9

8

Karin Nilsson

9

21 Oktober Höstserien 4   Höstserien total 2015

DSC00664 DSC00665DSC00662Jacobsson

Segrare Höstserien A/B                   Segrare Höstserien C/D             Segrare dagens A/B klass           Segrare 9 Hål Höstserien och dagens Jan-Erik Wessman                            och dagens Birgitta Munthe       Tommy Bergström                                Dagny Jacobsson

Klass A/B

Slag

Poäng

Ehcp

1

Tommy Bergström

65

40

19,7

2

Inger Stein

67

38

16,1

3

Kjell Andersson

67

38

18,5

4

Ove Dehlin

68

37

17,4

5

Ragnhild Wessman

68

37

20,2

6

Monica Bekken

70

35

20,3

7

Jan-Érik Wessman

71

34

22,6

8

Göran Johansson

71

35

17,3

9

Sören Pettersson

71

32

17,6

10

Leif Axelsson

73

31

22,8

11

Bo Johansson

73

32

23,5

12

Claes-Åke Stein

77

30

21,3

13

Kerstin Bergström

82

24

24,7

14

Lars-Ove Hoas

83

25

16,4

15

Ola Mellkvist

83

27

24,1

16

Anders Tingström

85

23

21,5

Klass C/D

1

Birgitta Munthe

66

40

35,3

2

Nils Nilsson

71

34

29,1

3

Ingemar Olsson

72

33

25,6

4

Margareta Pettersson

72

33

30,8

5

Kajsa Nilsson

73

32

25,8

6

Ola Lindvall

73

30

35,6

7

Kalle Norberg

75

31

33,4

8

Leif Svensson

78

30

25,4

9

Alf Gustafsson

79

29

31,9

10

Anders Brodin

79

30

32,5

11

Inger Kjällman

79

27

35,7

12

Agneta Olsson

81

26

37

13

Maj-Gun Jonsson

82

25

36

14

Margaretha Sjöquist

82

26

36

15

Gösta Nilsson

85

23

25,7

16

Erik Jonsson

87

25

27,3

Klass 9 hål

1

Dagny jacobsson

35

17

36

2

Sylve Klinth

37

16

28,8

3

Marianne Holmberg

37

15

31,2

4

karin Nilsson

37

16

36

5

Anja Ström

46

6

54

6

Gudrun Tingström

50

5

41

14 Oktober Höstserien 3

DahlinGostaKarlsson Ove Dehlin            Gösta Nilsson       Leif Karlsson Klass A/B                Klass C/D              Nio hål

Klass A/B

Slag

Poäng

Ehcp

1

Ove Dehlin

69

36

17,3

2

Jan-Érik Wessman

69

36

22,6

3

Monica Bekken

70

37

20,7

4

Bo Johansson

70

35

23,5

5

Kerstin Bergström

70

35

24,7

6

Tommy Bergström

71

35

19,7

7

Jan Trunehag

72

35

22,5

8

Sören Pettersson

73

32

17,6

9

Lars-Ove Hoas

74

31

16,3

10

Göran Johansson

74

32

17,1

11

Lars-Erik Benneck

74

32

23,6

12

Kjell Andersson

75

32

18,5

13

Leif Axelsson

75

31

22,8

14

Ragnhild Wessman

76

29

20,2

15

Inger Stein

77

28

16

16

Anders Tingström

82

24

21,2

17

Claes-Åke Stein

82

26

21,2

Klass C/D

1

Gösta Nilsson

68

37

26,1

2

Nils Nilsson

69

36

29,1

röd

3

Birgitta Munthe

71

35

35,3

4

Ulla Öster

72

36

31,3

5

Agneta Olsson

72

36

37

6

Margareta Pettersson

73

32

30,6

7

Inger Kjällman

73

34

35,7

8

Ingemar Olsson

74

32

26,5

röd

9

Leif Svensson

77

28

25,3

10

Sylve Klinth

77

28

28,4

11

Kalle Norberg

77

28

33,4

12

Anders Brodin

78

27

32,5

13

Birgitta Lindgren

78

30

32,9

14

Birgitta Gustafsson

79

28

26,7

15

Erik Jonsson

80

26

26,9

16

P-Å Bäck

81

29

30,7

17

Kajsa Nilsson

82

27

25,6

18

Margaretha Sjöquist

82

25

36

19

Alf Gustafsson

83

26

30,9

20

Maj-Gun Jonsson

85

23

36

Klass 9 hål

1

Leif karlsson

34

18

18,6

2

Marianne Holmberg

39

14

31,2

3

karin Nilsson

42

11

36

4

Anja Ström

42

10

54

3

Gudrun Tingström

43

10

41

7 Oktober Höstserien 2

Jan-ErikMargareta PetterssonJacobsson

Jan-Erik Wessman                                       Margareta Pettersson                                          Dagny Jacobsson

Klass A/B

Slag

Poäng

Ehcp

1

JanÉrik Wessman

67

38

23,3

2

Inger Stein

68

37

16,2

3

Ragnhild Wessman

70

35

20,1

4

P-O Widjer

72

33

19

5

Tommy Bergström

73

32

19,7

6

Anders Tingström

73

33

21

7

Ove Dehlin

74

31

17

8

Sören Pettersson

75

30

17,4

9

Leif Karlsson

76

31

18,5

10

Claes-Åke Stein

77

29

21,1

11

Monica Bekken

77

28

20,5

12

Göran Johansson

78

27

17

13

Leif Axelsson

80

26

22,7

14

Jan Trunehag

80

28

22,4

15

Lennart Almqvist

83

23

17,8

16

Bo jacobsson

86

25

16,5

Klass C/D

1

Margareta Pettersson

71

34

30,6

2

Inger Kjällman

72

33

35,7

3

Ingemar Olsson

74

31

25,5

4

Birgitta Gustafsson

74

31

26,7

5

Agneta Olsson

74

32

39

6

Birgitta Hanell

76

29

25,2

7

Nils Nilsson

76

29

28,9

8

Birgitta Lindgren

76

30

32,7

9

Kalle Norberg

76

31

33,4

10

Leif Svensson

78

30

25,2

11

Birgitta Munthe

78

28

35,1

12

Kajsa Nilsson

79

28

25,6

13

Anders Brodin

79

26

32,5

14

Sylve Klinth

82

26

29

15

Gösta Nilsson

87

22

26

16

Ulla Widjer

88

19

26

17

Margaretha Sjöquist

88

22

36

Klass 9 hål

1

Dagny Jacobsson

35

18

36

2

Marianne Holmberg

44

13

31,2

3

Gudrun Tingström

44

8

41

30 September Höstserien 1

Klass A/B

Slag

Poäng

1

Bo Johansson

69

36

2

Kerstin Bergström

69

35

3

Ragnhild Wessman

71

36

4

Jan Trunehag

72

33

5

Ove Dehlin

73

32

6

Tommy Bergström

73

33

7

Inger Stein

74

31

8

Leif Axelsson

74

33

9

Sören Pettersson

75

30

10

Bengt Sävbark

75

32

11

Jan-Erik Wessman

75

30

12

Lasse Hoas

78

29

13

Lennart Alqvist

80

25

14

Claes-Åke Stein

80

27

15

Bo Jacobson

81

25

16

Monica Bekken

82

27

Klass C/D

1

Gösta Nilsson

63

42

2

Sylve Klinth

66

40

3

Birgitta Gustafsson

71

36

4

Anders Brodin

72

35

5

Inger Kjällman

74

32

6

Birgitta Munthe

76

31

7

MajGun Jonsson

76

32

8

Ola Lindvall

77

32

9

Erik Jonsson

79

29

10

Kajsa Nilsson

79

25

11

Margateta Pettersson

79

27

12

Nils Nilsson

80

25

13

Leif Svensson

80

28

14

Agneta Olsson

81

25

15

Ingemar Olsson

82

27

16

Margatetha Sjöquist

83

23

17

Olof Olsson

84

21

18

Gösta Eriksson

95

17

Nio hål

1

Dagny Jacobsson

34

17

2

Marianne Holmberg

35

17

3

Karin Nilsson

39

16

4

Anja Ström

43

5

5

Gertrud Lingsarve

45

10

6

Gudrun Tingström

50

5

23 september Scramble

Wessman OlssonSegrare 9 hål

Segrare Ola Lindvall saknas              Segrare 9 hål

1

Rolf Olsson

Jan-Erik Wessman

Ola Lindvall

71

2

Ragnhild Wessman

Ove Dehlin

Birgitta Munthe

71

3

Harry Hanell

Agneta Olsson

Kerstin Bergström

73

4

Torsten Nyström

Anders Brodin

Sören Pettersson

74

5

Lennart Almqvist

Britt-Marie Mårdebrink

Lars Holm

74

6

Birgitta Lindgren

Ingemar Olsson

Tommy Bergström

76

7

Gösta Nilsson

Göran Johansson

Kalle Norberg

77

8

Monica Bekken

Jan Trunehag

Nils Kattikavara

78

9

Birgitta Gustafsson

Bo Jacobson

Margareta S

78

10

Bengt Sävbark

Leif svensson

Inger Kjällman

78

11

Margareta Pettersson

Leif Karlsson

Gösta Eriksson

80

9 Hål

1

Dagny Jackobsson

Marianne Holmberg

Karin Nilsson

46

16 September Slg.

 

 

 

Hcp

Poäng

Slag

 

1

Sylve

Klinth

31,4

39

68

 

2

Adam

Lagerstedt

20

31

73

 

3

Jan

Trunehag

22,3

30

76

 

4

Alf

Gustafsson

30,9

29

76

 

5

Agneta

Olsson

39

30

76

 

6

P-O

Widjer

18,6

29

77

 

7

Lars

Holm

22,1

28

77

 

8

Olof

Olsson

31,6

30

78

röd

9

Anders

Tingström

20,7

27

79

 

10

Kalle

Norberg

33,2

27

79

 

11

Nils

Kattilavaara

22,3

26

83

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass 9 hål

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Marianne

Holmberg

31,2

17

35

 

2

Karin

Nilsson

36

16

38

 

3

Dagny

Jacobsson

36

14

39

 

4

Anja

Ström

54

12

40

 

9 September Veteranmästaren

Veteranmästare Dam Herr 2015Nisse NilssonMarianne Holmberg1 Veteranmästare 2015        Nils Nilsson      Marianne Holmberg Dam: Inger Stein och          vann C/D          vann 9 Hål Herr: Bo Jacobson som också vann A/B klassen

Klass A/B

Ehcp

Shc

Resultat slag

1

JACOBSON, Bo

16,2

16

69

2

NYGREN, Kåge

17,2

17

70

3

BERGSTRÖM, Tommy

20

20

70

4

AXELSSON, Leif

22,7

20

70

5

HANELL, Harry

11,3

11

72

6

STEIN, Inger

15,8

16

73

7

HOAS, Lars-Ove

16,2

16

74

8

JOHANSSON, Göran

16,8

16

74

9

STENGÅRD, Bertil

20,8

20

74

10

NYSTRÖM, Torsten

21,5

21

74

11

PETTERSSON, Sören

17,2

17

75

12

TRUNEHAG, Jan

22,2

22

75

13

STEIN, Claes-Åke

20,8

20

76

14

BEKKEN, Monica

20

21

77

15

KARLSSON, Leif

18,3

18

79

16

TINGSTRÖM, Anders

20,5

20

79

17

DEHLIN, Ove

17,1

17

81

18

BERGSTRÖM, Kerstin

24,6

25

83

19

SVENSSON, Leif

25

25

85

Klass C/D

Ehcp

Shc

Resultat

1

NILSSON, Nils

28,5

22

71

2

GUSTAFSSON, Alf

30,9

31

71

3

HANELL, Birgitta

25,2

26

73

4

NILSSON, Gösta

28,5

28

75

5

NORBERG, Karl-Evert

33,2

33

77

6

JONSSON, Erik

26,7

21

78

7

NILSSON, Kajsa

25,3

26

78

8

LINDVALL, Ola

35,6

35

78

9

OLSSON, Ingemar

27,3

21

80

10

KLINTH, Sylve

31,4

31

81

11

MUNTHE, Birgitta

34,9

35

81

12

JONSSON, Maj-Gun

36

37

83

13

PETTERSSON, Margareta

30

31

86

14

BRODIN, Anders

32,5

32

86

15

SJÖQUIST, Margaretha

36

37

87

Klass 9 hål

1

HOLMBERG, Marianne

31,2

32

37

2

JACOBSSON, Dagny

36

37

37

3

KJÄLLMAN Inger

,5,3

36

40

2 September PB

Klass A/B

1

Ove Dehlin

39

2

Jan-Erik Wessman

36

3

Bo Jacobson

35

4

Göran Johansson

35

5

Leif Axelsson

35

6

Lasse Hoas

34

7

Tommy Bergström

34

8

Harry Hanell

32

9

Adam Lagerstedt

32

10

Ragnhild Wessman

32

11

Bengt Sävbark

31

12

Sören Pettersson

31

13

Runar Edholm

31

14

Monica Bekken

29

1516

Anders TingströmBertil Stengård

2726

17

Torsten Nyström

26

18

Jan Trunehag

26

19

Kerstin Bergström

26

20

Lars-Erik Benneck

25

21

Bengt Matsson

24

22

Leif Svensson

23

Klass C/D

1

Kajsa Nilsson

38

2

Margareta Pettersson

33

3

Sylve Klinth

33

4

Inger Kjällman

31

5

Alf Gustafsson

30

6

Ingemar Olsson

28

7

Birgitta Munthe

28

8

Kalle Norberg

27

9

Gösta Nilsson

24

10

Gun Stengård

24

11

Ola Lindvall

22

12

Margaretha Sjöqust

21

13

Nils Nilsson

20

Nio hål

1

P-Å Bäck

18

2

Karin Nilsson

14

3

Marianne Holmberg

12

b

19 Aug. Poäng B. Adam LagerstedtKajsa Nilsson

Adam Lagerstedt                 Kajsa Nilsson                     Sylve Klinth Segrare Klass A/B                   Klass C/D                             9 Hål

 

Klass A/B

 

 

 

 

 

 

poäng

 

1

Adam

Lagerstedt

42

 

2

Bertil

Stengård

39

 

3

Ove

Dehlin

36

 

4

Leif

Axelsson

36

 

5

Tommy

Bergström

35

 

6

Ragnhild

Wessman

35

 

7

Jan-Erik

Wessman

35

 

8

Bo

Jacobson

34

 

9

Bo

Ogestadh

33

 

10

Göran

Johansson

33

 

11

Harry

Hanell

31

 

12

Monica

Bekken

30

 

13

Anders

Tingström

30

 

14

Runar

Edholm

23

 

15

Leif

Svensson

22

 

 

 

 

 

 

 

Klass C

 

 

 

1

Kajsa

Nilsson

40

 

2

Kerstin

Bergström

39

 

3

Birgitta

Hanell

39

 

4

Olof

Olsson

37

röd

5

Birgitta

Lindgren

37

 

6

Gun

Stengård

37

 

7

Inger

Kjällman

37

 

8

Birgitta

Gustafsson

35

 

9

Gösta

Eriksson

34

 

10

Margaretha

Sjöquist

33

 

11

Erik

Jonsson

32

 

12

Gösta

Nilsson

31

 

13

Alf

Gustafsson

31

 

14

Kalle

Norberg

31

 

15

Margareta

Pettersson

28

 

 

 

 

 

 

 

Klass 9 Hål

 

poäng

 

1

Sylve

Klinth

20

 

2

Nisse

Nilsson

18

 

3

Marianne

Holmberg

16

 

4

Per Åke

Bäck

15

 

5

Gertrud

Lingsarve

14

 

12 Aug.

Scramble

Ove Gösta Torsten

1

Ove Dehlin

Torsten Nyström

Gösta Nilsson

70

2

Bengt Sävbark

Kajsa Nilsson

Leif Axelsson

71

3

Tommy Bergström

Nils Nilsson

Alf Gustafsson

71

4

Bo Jacobson

Ragnhild Wessman

Olle Olsson

72

5

Ingemar Olsson

Margaretha Sjöquist

Arne Edlund

73

6

Birgitta Gustafsson

Bo Johansson

Göran Johansson

73

7

Birgitta Lindgren

Monica Bekken

L-E Benneck

74

8

Runar Edholm

Jan-Erik Wessman

Kalle Norberg

75

9

Göran Ternéus

Kerstin Bergström

Agneta Olsson

77

10

Inger Stein

Gösta Eriksson

Jan Trunehag

78

11

Anders Tingström

Leif asvensson

Inger Kjällman

78

Nio hål

1

Gertrud Lingsarve

Gudrun Tingström

Sören Pettersson

38

2

Dagny Jacobsson

P-Å Bäck

Margareta Pettersson

40

3

Marianne Holmberg

Karin Nilsson

47

5 Aug.

Sören Pettersson1Karl NorbergMarianne Holmberg1

SegrareKlass A/B      Klass C/D                Nio hål

Klass A/B

Poäng

1

Sören Pettersson

38

2

Bertil Stengård

38

3

MonicaBekken

36

4

Leif Axelsson

36

5

Tommy Bergström

35

6

Lars-Erik Benneck

35

7

Bo Jacobson

34

8

Lasse Hoas

34

9

Ove Dehlin

34

10

Göran Johansson

31

11

Inger Stein

31

12

Ragnhild Wessman

31

13

Torsten Nyström

31

14

Bo Johansson

31

15

Jan-Erik Wessman

29

Klass C/D

1

Kalle Norberg

42

2

Gösta Nilsson

35

3

Birgitta Gustafsson

32

4

Nils Nilsson

31

5

Gun Stengård

31

6

Ola Lindvall

30

7

Margaretha Sjöquist

30

8

Kajsa Nilsson

28

9

Margareta Pettersson

28

10

MajGun Jonsson

28

11

Erik Jonsson

27

12

Ingemar Olsson

27

13

Gösta Eriksson

25

14

P-Å Bäck

23

Nio hål

1

Marianne Holmberg

16

2

Dagny Jacobsson

16

3

Leif Svensson

14

4

KarinNilsson

12

29 Juli

Klass A/B

Slag

1

Bo Johansson

66

2

Ove Dehlin

68

3

Tommy Bergström

69

4

Harry Hanell

70

5

Adam Lagerstedt

70

6

Jan-Erik Wessman

70

7

Lasse Hoas

71

8

Monica Bekken

71

9

Inger Stein

72

10

Anders Tingström

72

11

Sören Pettersson

73

12

Lars Holm

73

13

Göran Johansson

74

14

Leif Axelsson

74

15

Göran Ternèus

75

16

Ragnhild Wessman

78

17

Lars-Erik Benneck

79

18

Leif Svensson

81

Klass C/D

1

Björn Orleifson

65

2

Gösta Nilsson

67

3

Anders Brodin

68

4

Margareta Pettersson

69

5

Kajsa Nilsson

72

6

Alf Gustafsson

72

7

Nils Nilsson

73

8

Sylve Klinth

74

9

Birgitta Munthe

74

10

Kalle Norberg

75

11

Margaretha Sjöqvist

79

12

Olof Olsson

82

12

Gösta Eriksson

90

Nio hål

1

Leif Karlsson

35

2

Brigitte Goldammer-Ohlsson

36

3

Dagny Jacobsson

36

4

Birgitta Lindgren

37

5

Karin Nilsson

38

6

Marianne Holmberg

39

7

Gertrud Lingsarve

39

8

Gudrun Tingström

45

9

Anja Ström

55

22 Juli

Klass A/B

Poäng

1

Torsten Nyström

40

2

Harry Hanell

38

3

Bo Jacobson

38

4

Inger Stein

38

5

Ove Dehlin

37

6

Tommy Bergström

37

7

Ragnhild Wessman

36

8

Anders Tingström

36

9

Sören Pettersson

34

10

Lasse Hoas

32

11

Leif Axelsson

32

12

Monica Bekken

30

13

Lars Holm

22

14

Leif Svensson

22

Klass C/D

1

Gun Stengård

42

2

Agneta Olsson

39

3

Björn Orleifson

38

4

Ola Lindvall

38

5

Birgitta Gustafsson

36

6

Margareta Pettersson

36

7

Nils Nilsson

35

8

Kerstin Bergström

34

9

Birgitta Hanell

33

10

Kalle Norberg

33

11

Gösta Nilsson

32

12

Erik Jonsson

31

13

Olof Olsson

29

14

Alf Gustafsson

29

15

MajGun Jonsson

29

16

Birgitta Munthe

28

17

Kajsa Nilsson

26

18

Gösta Eriksson

26

19

Margaretha Sjöquist

26

20

P-Å Bäck

24

Nio hål

1

Göran Ternéus

19

2

Birgitte Goldammer-Olsson

16

3

Gertrud Lingsarve

14

4

Dagny Jackobsson

12

5

Gudrun Tingström

11

6

Anja Ström

10

15 Juli

Klass A/B

1

Monica Bekken

39

2

Sören Pettersson

38

3

Göran Ternéus

38

4

Lars-Erik Benneck

38

5

Göran Johansson

36

6

Bo Jacobson

36

7

Tommy Bergström

35

8

Jan Trunehag

35

9

Inger Stein

34

10

Bo Johansson

34

11

Leif Axelsson

33

12

Claes Åke Stein

32

13

Lars Holm

31

14

Lars Hoas

27

15

Leif Svensson

27

16

Lennart Almqvist

21

Klass C/D

1

Olof Olsson

39

2

Alf Gustafsson

38

3

Margareta Pettersson

37

4

Erik Jonsson

35

5

Nils Nilsson

34

6

Gösta Nilsson

33

7

Ulla Öster

33

8

Kalle Norberg

33

9

Anders Brodin

32

10

Gun Stengård

31

11

MajGun Jonsson

31

12

Margaretha Sjöquist

30

13

Kajsa Nilsson

29

14

Ola Lindvall

27

15

Gösta Eriksson

24

16

A Ström

11

Nio hål

1

Ragnhild Wessman

21

2

Jan-Erik Wessman

19

3

Birgitta Lindgren

18

4

Dagny Jacobsson

16

5

Gertrud Lingsarve

14

6

Birgitte Goldammer-Olsson

12

8 Juli

Bo JacobsonMargareta PetterssonJan-Erik Segrare A/B                C/D                             Nio hål

8 Juli

Gotska GK

Veteraner

Klass A/B

Slag

Poäng

1

Bo Jacobson

65

40

2

Bo Johansson

68

37

3

Göran Johansson

73

32

4

Leif Axelsson

74

30

5

Sören Pettersson

76

31

Klass C/D

1

Margareta Pettersson

70

34

2

Kajsa Nilsson

77

29

3

Alf Gustafsson

79

29

4

Gösta Nilsson

81

28

5

Kalle Norberg

83

24

6

P-Å Bäck

87

24

7

Gösta Eriksson

91

19

Nio hål

1

Jan-Erik Wessman

35

18

2

Ragnhild Wessman

38

15

3

Birgitte Goldammer

42

11

1 Juli Bästboll PB

Leif HarryArnold

Bästboll/PB

1

Leif Svensson

Harry Hanell

43

2

Ulla Öster

Gösta Nilsson

43

3

Göran Johansson

Göran Ternéus

42

4

Birgitta Hanell

P-Å Bäck

42

5

Lars-Erik Benneck

Leif Axelsson

40

6

Gun Stengård

Anders Tingström

40

7

Kajsa Nilsson

Kerstin Bergström

40

8

Bo Jacobson

Torsten Nyström

38

9

Birgitta Munthe

Britt-Mari Mårdbrink

38

10

MonicaBekken

Tommy bergström

37

11

MajGun Jonsson

Thunegrad

37

12

Margaretha Sjöquist

Nils Nilsson

35

13

Birgitta Gustafsson

Gösta Eriksson

35

14

Anders Brodin

Erik Jonsson

33

Niohål

1

ArnoldBekken

16

2

Marianne Holmberg

16

3

Birgitta Lindgren

14

4

Gertrud Lingsarve

14

5

Karin Nilsson

11

6

Gertrud Tingström

5

24 Juni Slg.

Jan-ErikKalle Norberg

Klass A/B                            Klass C/D Jan-Erik 70 slag                Kalle Norberg 77 slag

24 Juni

Gotska GK Vereraner

Klass A/B

Slag

Poäng

1

Jan-Erik Wessman

70

37

2

Lars-Erik Benneck

72

33

3

Göran Johansson

73

32

4

Ove Dehlin

75

31

5

Tommy Bergström

75

30

6

Göran Ternéus

76

29

7

Ragnhild Wessman

77

27

8

Bengt Sävbark

80

26

9

Torsten Nyström

87

22

10

Lasse Hoas

88

20

Klass C/D

1

Kalle Norberg

77

30

2

Kerstin Bergström

78

28

3

Gösta Nilsson

78

29

4

Ola Lindvall

85

24

5

Birgitta Gustafsson

86

24

6

P-Å Bäck

94

16

7

Sven-Inge Claësson

95

16

8

Gösta Eriksson

99

10

17 Juni

Gotska GK

Veteraner Poängb.

17 Juni

Klass A/B

Poäng

1

Bo Johansson

38

2

Torsten Nyström

37

3

Göran Johansson

36

4

Inger Stein

36

5

Harry Hanell

35

6

Bengt Sävbark

35

7

Arnold Bekken

35

8

Kåge Nygren

34

9

Ragnhild Wessman

34

10

Jan-Erik Wessman

34

11

Sören Pettersson

31

12

Lars Holm

31

13

Alf Andersson

31

14

Tommy Bergström

30

15

Göran Ternéus

30

16

Ove Dhelin

29

17

Runar Edholm

28

18

Monica Bekken

28

19

Lars-Erik Benneck

28

20

Bosse Jacobson

26

21

Jan Thunehag

26

22

Leif Svensson

26

23

Lennart Ahlmqvist

24

24

Lasse Hoas

22

25

Nils Kattilavaara

21

Klass C/D

1

Kerstin Bergström

38

2

Alf Gustafsson

37

3

Nils Nilsson

36

4

Birgitta Munthe

35

5

Kalle Norberg

35

6

P-Å Bäck

34

7

Gun Stengård

34

8

Birgitta Gustafsson

32

9

Erik Jonsson

31

10

Sven-Inge Claësson

31

11

Margareta Pettersson

31

12

Birgitta Hanell

30

13

Mergaterha Sjöquist

29

14

Kajsa Nilsson

28

15

Gösta Eriksson

27

16

Gösta Nilsson

22

17

MajGun Jonsson

22

Niohål

1

Anders Brodin

23

2

Olof Olsson

17

3

Birgitte Goldam

14

4

Marianne Holmberg

13

5

Gertrud Lingsarve

12

6

Karin Nilsson

12

7

Inger Kjällman

11

8

Anja Ström

5

10 juni Göran JohanssonMargareta PetterssonGertrud Lingsarve

Klass A /B

 

 

 

 

 

 

 

Poäng

Ehcp

 

 

 

 

 

1

Göran

Johansson

38

18,3

2

Inger

Stein

38

19,2

3

Leif

Karlsson

36

18,3

4

Tommy

Bergström

36

21,1

5

Ragnhild

Wessman

36

21

6

Jan-Erik

Wessman

34

23,5

7

Sören

Pettersson

33

18,2

8

P-O

Widjer

32

18,5

9

Runar

Edholm

31

19,7

10

Leif

Axelsson

30

22,6

11

Bo

Johansson

29

24,2

12

Lasse

Hoas

27

15,7

13

Ove

Dehlin

27

18

14

Kåge

Nygren

24

18

15

Claes-Åke

Stein

23

21,2

16

Bo

Jacobsson

22

17,2

17

Leif

Svensson

21

24,1

18

Lennart

Almqvist

19

17,4

19

Sven-Inge

Claesson

19

25

 

 

 

 

 

Klass C/D

 

 

 

 

 

 

 

Poäng

Ehcp

1

Margareta

Pettersson

37

32,9

2

Björn

Orleifsson

35

26,1

3

Ulla

Öster

35

29,9

4

Birgitta

Munthe

35

34,5

5

Kalle

Nyberg

35

35,39

6

Ulla

Widjer

32

27

7

Gun

Stengård

30

35,4

8

Anders

Tingström

26

26,7

9

Kerstin

Bergström

26

26,2

10

Ingemar

Olsson

25

26,1

11

Gösta

Nilsson

25

28,3

12

Birgitta

Lindgren

25

32,4

13

Margatretha

Sjöquist

23

36

14

Birgitta

Gustafsson

21

28,3

15

Gösta

Eriksson

17

39

 

 

 

 

 

Klass 9 hål

 

 

 

 

 

 

 

Poäng

Ehcp

1

Gertrud

Lingsarve

13

32,5

2

Inger

Kjällman

11

35,4

3

Dagny

Jacobsson

9

36

4

Karin

Nilsson

9

37

5

Inga

Ordling

3

36

3 juni

Klass A /B

 

 

 

 

 

 

 

 

Poäng

Ehcp

 

1

Torsten

Nyström

31

24,4

 

2

Bo

Johansson

27

24,1

 

3

Lars-Erik

Benneck

25

24

 

4

Lennart

Almqvist

17

17,3

 

 

 

 

 

 

 

Klass C/D

 

 

 

 

 

 

 

 

Poäng

Ehcp

 

1

Anders

Tingström

34

28,7

 

2

Kalle

Norberg

32

35,9

 

3

Ingemar

Olsson

28

25,9

Röd

4

Alf

Gustafsson

26

31,8

 

 

 

 

 

 

 

Klass 9 hål

 

 

 

 

 

 

 

 

Poäng

Ehcp

 

1

Karin

Nilsson

12

37

 

2

Dagny

Jacobsson

11

36

 

3

Marianne

Holmberg

10

30,6

 

4

Gudrun

Tingström

6

41

 

Tidigare tävlingar sparade som PDF-filer Öppen veterandag Gumbalde GK 2015 20150527 Vårslaget på Lugnet 20150527 Tävlingsresultat på Gotskagk 20150506 Vårserien 4- 2015 total slut 20150422 Vårseien 3 2015 total 20150422 Vårserien 3-2015 20150325 Tävlingsresultat 20150318 Tävlingsresultat 20150311 Tävlingsresultat 20150304 Tävlingsresultat 20150225 Tävlingsresultat 20150218 Tavlingsresultat 20150211 Tävlingsresultat 20150128 Tävlingsresultat 20150114 Tävlingsresultat 20150107 Tävlingsresultat 20141224 Julaftonsscramble 20141217 Tävlingsresultat 20141203 Tävlingsresultat 20141126 Tävlingsresultat 20141119 Tävlingsresultat 20141112 Tävlingsresultat 20141022 Höstserien 2014